Zajímáte se přibližně o totéž co já? Dejte si svou denní dávku. ssssss
O67 | iCollege | KIT FIS VŠE Praha | iinfo
neděle 11. listopadu 2012
Změňte si bookmarky
Pokračujeme lépe a stručněji na nové Doporučené denní dávce (neboli Verbatim, protože komentářů tam bude pramálo). Mé texty ke čtení najdete jako vždy na Idées fixes.
sobota 20. října 2012
Google propojí výsledky hledání z celého vašeho účtu
A few months ago, Google launched an experimental feature that allowed to find your Gmail messages and contacts in Google Search. Now there's a new version of the experiment that also includes results from Google Drive.Budou proti tomu bezpečnostní námitky, ale mně se to líbí. Integrace hledání šetří čas a zvyšuje relevanci výsledků.
The experiment also improves Gmail's search results: while you type your query, Gmail shows relevant messages, Google+ posts, Google Calendar events and Google Drive documents.
Google Operating System: Unified Google Search
pátek 19. října 2012
Rolling Stones si dělají prču z Beatles
Nebo možná ne tak docela prču. Někde v hotelu si prostě brnkají jejich písničky. Mick Jagger zpívá falešně a ani se nezdá, že by to bylo naschvál. Je to až dojemné, prostě parta kluků, kteří to moc neumějí... takhle nějak jsme v kočárkárně hrávali taky a Standa Horníček nehrál o nic hůř než na téhle nahrávce Keith Richards... A vypadají strašně mladě a nevinně. Kromě Micka, to byl ďábel vždycky.
Samozřejmě je to blbost, video je prý z roku 1965, to už měli Stouni venku dvě, možná tři alba a přestože jejich velké období začalo až o rok později deskou Aftermath, v žádném případě to nebyla parta kluků z kočárkárny. No, ale tady tak prostě vypadají.
Kottke.org: The Rolling Stones cover the Beatles in 1965
Samozřejmě je to blbost, video je prý z roku 1965, to už měli Stouni venku dvě, možná tři alba a přestože jejich velké období začalo až o rok později deskou Aftermath, v žádném případě to nebyla parta kluků z kočárkárny. No, ale tady tak prostě vypadají.
Kottke.org: The Rolling Stones cover the Beatles in 1965
neděle 7. října 2012
Češi nejsou Američané
Martin Černohorský z Et netera o startupech:
Jan Strouhal, iHNed: Šéf Et netery: Češi nejsou Američané. Investoři na české startupy až příliš tlačí
Některé projekty typu StartupYard mi přijdou vcelku rozumný, ale furt mi přijde, že ti lidé se cítí hodně pod tlakem. Češi nejsou Američané. A tyto systémy mi přijdou nastavený pro rozjeté americké borce, kteří si věří.Myslím si víceméně totéž. Hodně lidí si myslí něco úplně jiného. Nevím, kdo má pravdu. Namísto poměrně planých diskusí na různých konferencích se nám tady rýsuje základ pro jednu užitečnou.
Já mám na druhou stranu zkušenost s lidmi, kteří za námi chodí nebo se s nimi potkám. A ti spíše chtějí najít způsob, jak uplatnit svůj nápad, aby na něm vydělali na normální žití. Nepotřebují tedy zválcovat svět tím, že budou největší.
Jan Strouhal, iHNed: Šéf Et netery: Češi nejsou Američané. Investoři na české startupy až příliš tlačí
Emot jako přehled zpráv
Miloš Čermák se svými studenty na FSV UK vymyslí každý semestr něco pěkného. S koncem semestru to většinou bohužel přestane fungovat. Ten nejnovější projekt se jmenuje Emot a ohromně se mi líbí. Jednak sama myšlenka „emocionálního teploměru“ není k zahození (není tak docela originální, ale co je?); především ale touto cestou mimoděk vzniká nejlepší mně známý news digest v češtině. Stručný a relevantní. Přelétnete deset titulků s třířádkovými anotacemi a jste v obraze. — Jenže je to náročné na ruční práci a tím pádem to nejspíš zas nepřežije konec semestru. Studentské projekty nemusí mít obchodní model.
pátek 5. října 2012
A barista spends 3 minutes making you a $6 cup of coffee, you tip her. A writer spends a year writing a book, you complain $4.99 is too high
— Robert Swartwood (@RobertSwartwood) Říjen 4, 2012
Opravdovým problémem lidstva je toto: Máme pravěké emoce, středověké instituce a božské technologie - E.O. Wilson // via @crbazvedo
— Pavel Šuchmann (@bver) Říjen 5, 2012
Volte Myokard
Autorka Myokardu Dana Svobodová je skvělá výtvarnice. A vtipná komentátorka. Rád bych si od ní přečetl nějaký comicsový román, až ho jednou napíše.
Křišťálová Lupa v kategorii One (wo)man show by jí náramně slušela. A hlavně by taková volba slušela té Lupě.
Křišťálová Lupa v kategorii One (wo)man show by jí náramně slušela. A hlavně by taková volba slušela té Lupě.
čtvrtek 4. října 2012
Dnešní kvalitní čtení na webu
Dnes se na webu sešlo nezvykle mnoho dobrých českých textů!
Patrick Zandl vysvětluje, proč má profesionální žurnalistika smysl:
Čtyři výborné články. V každém z nich (snad kromě toho Pichova, který je tak logicky neprůstřelný, že k němu opravdu těžko něco dodat) najdu leccos, s čím nesouhlasím, ale právě proto se mi líbí.
Patrick Zandl vysvětluje, proč má profesionální žurnalistika smysl:
Naletěli jste. I po doktorátu na FELu, titulu inženýra či alespoň dvou naprogramovaných frameworcích jste naletěli na ten nejstarší trik všech vlád: rozděluj a panuj.Nikola Bornová aka @tlamiczka zas zdůvodňuje, proč je opravdu trapné pořádat na odborných konferencích body painting:
Aby se nám tohle nestávalo, potřebujeme novináře. Dobré novináře. Ty, kteří kriticky zanalyzují, vyzdrojují, ověřují. Kteří dělají svou práci. I proto potřebujeme vymyslet, jak jim zaplatit, aby ti dobří neodcházeli mimo branži. Potřebujeme je stejně, jako dobré doktory, dobré programátory, dobré horníky.
A také potřebujeme být ochotni je poslouchat i přes to, že někdy nesouhlasíme, někdy se díváme do jiného obrazu světa, než jaký bychom chtěli vidět.
Potřebujeme obnovit své humanitní elity. Potřebujeme vědomí různorodosti. Ne fanatismus.
(...) jako pokus připomenout mužským čtenářům (i některým ženským), že opravdu existuje víc úhlů pohledu než ten jejich. A že když jsme na něco zvyklí, tak to nemusí znamenat, že je to úplně ok a super.Saša Uhlová v Deníku Referendum a Marek Picha aka @tracnik se vracejí, každý úplně jinak, k výbušnému komentáři Romana Jocha (tomu, který ho stál místo). Píchova analýza je skvělou ukázkou, jak se má číst a přemýšlet. Povinná četba!
Čtyři výborné články. V každém z nich (snad kromě toho Pichova, který je tak logicky neprůstřelný, že k němu opravdu těžko něco dodat) najdu leccos, s čím nesouhlasím, ale právě proto se mi líbí.
úterý 2. října 2012
Pěkný outliner/task manager pro iOS
Jestli jste jako já a obsedantně píšete seznamy, pak se vám tahle appka bude líbit. Ještě lepší alternativou je TaskPaper, ale taky o hodně dražší.
Workflowy is an elegant, effective to-do manager that has tons of features, but its beauty is the fact that it focused on entering and completing to-dos, not fiddling with settings and features to make it work. Workflowy for iPhone follows the webapp's lead too: adding, tagging, and organizing your to-dos into lists, projects, and even nested lists is quick and easy, and you can filter quickly by tag or zoom in on specific lists so you stay on task. Plus, any changes you make are automatically syned to your account, so you'll see them on your desktop or another device.Alan Henry, Lifehacker: Workflowy for iPhone Makes Your To-Do Lists Portable
Workflowy v App Store
Pružné displeje přicházejí
Už je to tady. Zajímavé, že nikoli v podobě high-endového značkového výrobku, ale jako čínsko/ruský no name. Jen cena je bohužel prémiová. Ale to se všechno časem asi změní.
Petr Krčmář, Root: Wexler Flex One: první ohebná čtečka e-knih
Petr Krčmář, Root: Wexler Flex One: první ohebná čtečka e-knih
Slovník pro korporátní bojovníky
W-Cubed: The unrealistic claim that your company can deliver whatever, wherever, whenever it's needed.A takových vysvětlení tam jsou stovky. Výborné čtení, užitečné i zábavné.
Hand-grenade close: Roughly on-target, but with room for error. "Just get those numbers hand-grenade close and the client won't know the difference."
Management porn: A long slide presentation of useless facts and figures, created to distract managers and give them something to salivate over.
The Ridiculous Business Jargon Dictionary
pátek 28. září 2012
Vězňovo dilema
Metanolová tragédie je zkrátka jedním z mnoha projevů toho, že bereme mezilidskou důvěru jen jako další šumavskou slať k pokácení a vytěžení.Michal Kašpárek dobře — protože nepoliticky — pojmenoval jeden z velkých problémů české společnosti. Možná dokonce ten hlavní, od nějž se odvíjejí ostatní?
Uvízli jsme ve špatné větvi opakovaného vězňova dilematu. Ten se však dá hrát i lépe.
Pokud v tom marastu někde hledat naději, pak snad v tom, že nikde jinde v západní a střední Evropě není pro podnikatele tak snadné vyčnívat. Stačí vám nemluvit se zákazníky jako se zloději. Vyrábět buřty z masa. Burčák z vína. A teď i lihoviny z lihu. Jen musíte doufat, že vám to bude ještě někdo věřit.Michal Kašpárek, Finmag: Když se nedá věřit už ani té flašce
čtvrtek 13. září 2012
iPhone se moc nezměnil. Na rozdíl od Applu.
— Petr Staníček (@pixycz) Září 12, 2012
Taky mám ten dojem.
středa 12. září 2012
David Dorůžka - 107 steps
Album Hidden Paths, z nějž tahle skladba je, mám doma už hodně dlouho, ale nikdy jsem si ho pořádně neposlechl. Chyba. Moc pěkný komorní jazz.
úterý 11. září 2012
Záhady na dosah ruky
V roce 1927 experimentátoři rozbili kladivem na drobné střípky válec z asfaltu, vše vložili do zaslepeného skleněného trychtýře, chvíli – několik let – počkali, odstranili dno trychtýře a od té doby sledují, jak asfalt teče skrze trychtýř a kape na podložku. Významná událost, odtržení kapky, nastává zhruba jednou za osm let.Dotyčný asfalt kape v Brisbane. Austrálie je země k provozování takových experimentů obzvlášť vhodná, v Evropě je frekvence politických změn vyšší než těch kapek, což s sebou nese výpadky financování, občasné uvěznění vědeckých týmů a podobně.
Fyzika nenewtonovských kapalin je fascinující záležitost. Jedna věc je kosmologie, kvantová fyzika, jednotná teorie pole: úžasné, ale abstraktní, mimo bezprostřední zkušenost. Na asfalt, suspenzi škrobu ve vodě či tekutý karamel si však můžeme doslova sáhnout a uvědomit si přitom, že dosavadní teorie popisující jejich chování je nepostačující.
Josef Málek, Vít Průša: Nejdéle trvající vědecký experiment (Vesmír 9/2012)
pondělí 10. září 2012
„...směr Ledeč, Zruč, Kácov, Český Šternberk, Ledečko...“
K ničemu to celkem není, ale strašně se mi to líbí...
Správa železniční dopravní cesty: informační tabule. Hat tip @janekwagner
Správa železniční dopravní cesty: informační tabule. Hat tip @janekwagner
Vhodná pro politiky, jejich poradce...
Šedesátiletý miliardář Luboš Chaloupka je rektorem, jednatelem a jediným majitelem Univerzity Jana Amose Komenského Praha. Škola, přesněji firma, loni utržila 522 milionů a vydělala 281 milionů korun v čistém. Za poslední čtyři roky pak více než miliardu. Vzhledem ke svému zaměření je určena především pro střední a vyšší příjmové skupiny, které chtějí svým dětem pořídit/zaplatit vysokoškolské vzdělání. Vhodná je také pro politiky, jejich poradce, státní úředníky.Lakonické Motejlkovy komentáře jsou k nezaplacení.
Motejlek.com: Růst Chaloupkovy university se zastavil, stále ale vydělává obrovské peníze
pátek 7. září 2012
Dům v zemi houštinaté
ZIMOHRÁDEK stojí v zemi houštinaté, v zemi pontské, snad na jakémsi ostrově, snad v jakémsi moři. Je ze země tak krásné, že si přejeme, aby se nám o ní zdálo. Zimohrádek je vidina... Zimohrádek znamená přistávat u zemí, které nikdo nespatřil, přistávat u vymyšlených zemí, aby ty země mohly být skutečné.Jedna ze zásadních knih české poezie právě vyšla jako e-book v nakladatelství Petrov, prodává ji např. Kosmas. Znám ji dlouho, jsme s tou sbírkou prakticky vrstevníci, ale teprve dnes jsem si díky eseji Pavla Kotrly uvědomil souvislost zimohrádek/letohrádek.
—Ivan Wernisch
Mimochodem — číst poezii na čtečce? Já říkám: proč ne.
čtvrtek 6. září 2012
Pozor, už jen nadáváním na vrchnost se stáváme poddanými.
— Vladimír Kokolia (@vladimirkokolia) Srpen 25, 2012
středa 5. září 2012
úterý 4. září 2012
Piráti jak Blesk
K tlaku USA na ostatní státy dochází také u zakladatele Wikileaks, Juliana Assange. Žádná vláda si netroufne odmítnout jeho vydání do USA, ačkoliv se jako australský občan žijící mimo USA nemohl provinit žádným porušením jejích zákonů. Přesto se uvažuje o jeho předání americké justici k potrestání, ačkoliv americké ministerstvo spravedlnosti dosud nedokázalo přesně formulovat, jaký trestný čin měl spáchat.Kdybychom tyto věty uvedli do souladu s realitou, musely by znít takto:
K tlaku USA na ostatní státy
Jenže s takovými formulacemi, uznejte sami, se nedá dělat politika.
Kromě toho je citovaný odstavec přilepen zcela nefunkčně, zpráva je o něčem úplně jiném - o zatčení spoluzakladatele Pirate Bay v Kambodži, a to na základě mezinárodního zatykače vydaného švédským soudem. Dotyčný Gottfrid Svartholm Warg (Piráti ve své tiskové zprávě zaměnili prostřední jméno za příjmení, ale to už je detail) byl ve Švédsku roku 2010 prvoinstančně odsouzen k roku vězení za porušování autorských práv, odvolal se, ale nepřišel k odvolacímu soudu a namísto toho zřejmě odjel ze země. Soud v jeho nepřítomnosti potvrdil první rozsudek. To vše se stalo, aniž by státnímu zástupci či soudci drželi agenti CIA revolver u ucha, aspoň já jsem toho názoru.
Assange, Pirate Bay, copyright, WikiLeaks, všechno v jednom chumlu, jak se to hodí. O tom, proč chtějí Švédové soudit Assange, se nemluví, protože to se naopak nehodí.
Demagogií tohoto typu Piráti diskreditují debatu přinejmenším o třech tématech: o budoucnosti copyrightu, o rozsahu a ochraně svobody slova (WikiLeaks) a o chování USA jako světového četníka. Všechna ta témata jsou závažná a politicky důležitá.
Třeba tím získají nějaké voliče mezi typickými čtenáři Blesku. Ale spíš si myslím, že ne. Rozhodně ale ztrácejí kredit u mnohých jeho nečtenářů, což je škoda.
Piráti.cz: Copyright omezuje politickou nezávislost států, ukazuje zatčení zakladatele The Pirate Bay v Kambodži
Bezdomovci provádějí po Praze
Bude to fungovat?
„Funguje to v Londýně, v Kodani, v Berlíně… tady to bude fungovat taky. Jen to musíme lidem prakticky dokázat. Ale to je pro social business normální.“
Jak jste teď daleko?
„Spustili jsme ostrý provoz. Máme několik prohlídek do týdne, jedna stojí 2 stovky, polovinu dostává průvodce, polovinu firma. Pracujeme teď hlavně na propagaci. Zákazníci jsou nadšení, ale potřebujeme stálý tok klientů. Hodně pozitivně reagují zahraniční turisté. Máme na prohlídkách i překladatele – dobrovolníka.“
Ulítlé, odvážné. Jde to do čelní srážky s národní povahou a systémem apriorních názorů. Držím palce.
Pragulic: Byznys postavený na bourání mýtů o bezdomovcích (via @HubPraha)
pondělí 3. září 2012
Král nebyl nikdy volen na celý život. Každý rok se musel podrobit zkoušce zvané rádžasúja, obřadu královské korunovace, aby dokázal, že je hoden svůj úřad zastávat. Vždy se našel někdo,kdo byl připraven ho vyzvat, a starý rádža musel během tohoto rituálu obhájit svou moc úspěšným nájezdem a porazit svého protivníka v kostkách. Pakliže prohrál, odebral se do vyhnanství v lese, ale obvykle se vrátil a vyzval svého protivníka na další rádžasúju. Nestabilita indického království měla tak hluboké kořeny, že podle raného manuálu, věnovaného státnictví, byl králův nepřítel základní součástí státu.
Karen Armstrongová: Velká transformace, str. 34
Tance kosmických cizinců
Sun Ra již dávno není mezi námi, ale jeho Arkestra ano. A vystupuje 26. září u nás na Žižkově v Akropoli.
Historie New Yorku v 50 objektech
An artichoke and an elevator. A Checker taxicab and a conductor’s baton. A MetroCard and a mastodon tusk.Plus dynamo z Edisonovy elektrárny, bagel s uzeným lososem...
The New York Times: A History of New York in 50 Objects
Konrád Heiden, který před svým odchodem do exilu roku 1933 podrobně Hitlera studoval přibližně deset let, nám zanechal pozoruhodnou studii Hitlera na jeho cestě k vůdcovství: „Hitler vyjadřoval s neomylnou jistotou nevypověditelnou paniku mas čelících neviditelnému nepříteli a dále tento bezejmennný přízrak pojmenoval. Byl čistým fragmentem moderního masového ducha, neposkvrněného jakýmikoli osobními vlastnostmi. Nebylo se třeba ptát, jakými schopnostmi si podrobil masy, on si je nepodrobil, on je ztělesňoval a představoval. Jeho projevy jsou sny tohoto masového ducha. Jsou chaotické, plné rozporů, pokud jsou jejich slova brána doslovně, často právě tak nesmyslné jako sny bývají, a přece nabité hlubším významem. Vulgární urážky, fádní vtipkování se střídá s velkohubými, někdy přepjatými frázemi. Jeho projevy vždy začínají hlubokým pesimismem a končí rozradostněným spasením, triumfálním, šťastným koncem. Často je lze popřít rozumem, ale ony se odvolávají na daleko silnější logiku podvědomí, na niž je každé popírání krátké. Hitler promlouvá k nevypověditelné hrůze moderní masy a k bezejmennému strachu, který pojmenoval. To z něj činí největšího masového řečníka masového věku.“ // Bez tohoto publika Hitler připomínal Heidenovi prapor v bezvětří, visící schlíple na stožáru (…)
Michael Burleigh: Nové dějiny Třetí říše, str. 86
neděle 2. září 2012
Pozdrav k narozeninám
Všetko najlepšie, mama - od neprekonateľného F.K.V., od pána Lasicu aj odo mňa...
úterý 24. července 2012
Petr Kočí s Pavlem Šafrem o Romech, Blesku a vůbec
Až budete dávat dohromady krátký seznam opravdu dobrých českých novinářů, na tohoto nezapomeňte. (Myslím toho, který se ptal, ne toho, který odpovídal.)
Médiář - Šéf Blesku Pavel Šafr: Bartošová se lidem omrzela, dnes je větší celebritou David Rath
Mluvili jsme přeci ale o něčem jiném. O tom, jak psal Blesk o případu Břeclav.
Ježišmarja! Když se vezmou nešťastní, méně civilizovaní lidé odněkud z Rumunska nebo odjinud z východu a navezou se do krajiny zpustošené odsunem Němců… A o tom se tady nemluví! Když se tam ti nešťastní Romové dovezou, jak asi můžou žít dohromady s majoritním obyvatelstvem? Samozřejmě žijí způsobem, který majoritní obyvatelstvo v mnoha směrech ohrožuje.
Dobře, ale náš rozhovor je o tom, co a jak píše Blesk, ne o tom, co se stalo v Sudetech.
Blesk měl jeden otvírák (hlavní článek – pozn. red.) a kolem toho uspořádá padesát hloupých šašků v Praze intelektuální konferenci na téma Blesk.
Nešlo jen o jednu titulní stranu, o kauze Břeclav psal Blesk i na dalších stránkách: „Strach v Česku! Kvůli útokům romských výrostků na děti!“ (také 28. 4., strany 2 a 3), „Břeclav pochodovala za zbitého Petra“ (23. 4., strana 5), „Terorizují nás smečky cikánů!“ (18. 4., strana 8)...
Jděte s tím do háje, mě to nezajímá. Mě zajímají hlubinné problémy společnosti. Mě zajímá to, co je skutečně hluboké, co je vážné. Až když si člověk uvědomí všechny souvislosti a příčiny toho, jak došlo k tomuto průšvihu, teprve potom si člověk uvědomí, jak majoritní obyvatelstvo přítomností těch nešťastných lidí, kteří sem byli navezeni, trpí. A jak trpí samotní tito lidé, které sem navezl zvrácený komunistický režim. Co všechno toto utrpení plodí. Znamená to uvědomit si, na jakém civilizačním stupni která z těchto entit je. Zda spolu můžou dohromady žít. A nemůžou spolu žít! Protože to plodí absolutní průšvihy. A jenom proto, že tady existuje ideologie politické korektnosti, jejímž prostřednictvím mě právě teď buzerujete...
Nebuzeruju vás. Jsem novinář, děláme rozhovor, proto se ptám.
Médiář - Šéf Blesku Pavel Šafr: Bartošová se lidem omrzela, dnes je větší celebritou David Rath
Mol krtků
Randall Munroe ve výtečné formě:
Randall Munroe: A Mole of Moles
Instead, let’s gather the moles in interplanetary space. Gravitational attraction would pull them into a sphere. Meat doesn’t compress very well, so it would only undergo a little bit of gravitational contraction, and we’d end up with a mole planet a bit larger than the moon.Český čtenář si za domácí úkol může modifikovat výpočet a úvahu pro mol molů (pár věcí bude jinak).
Randall Munroe: A Mole of Moles
čtvrtek 19. července 2012
Vykácej prales, ať má EU biopaliva
Teoreticky by měla být biopaliva z ekologického hlediska přínosem. Oxid uhličitý vyprodukovaný jejich spalováním by měl být tím samým skleníkovým plynem, který předtím rostliny (např. palmy olejné) odčerpaly při fotosyntéze z ovzduší. Jenže palmy je potřeba někde pěstovat a lukrativních prostor pro nové plantáže bylo pomálu. A tak přišly ke slovu motorové pily a zápalky. Nejprve se vykácí prales, následně se z pokácených stromů vybere a prodá nejcennější dřevo a nakonec se většina pokácených dřevin jednoduše spálí. Do ovzduší se v rámci boje proti globálnímu oteplení valí obrovské objemy oxidu uhličitého – toho samého oxidu uhličitého, který byl prohlášen za úhlavního nepřítele lidstva. Často se kácí na rašelinných půdách, které po vykácení porostu degradují a uvolňují do ovzduší další oxid uhličitý. Plantáže, které na zdevastovaných plochách vyrostou, vstřebají oxid uhličitý uvolněný při zakládání plantáže nejdříve za 220 let.Jaroslav Petr: Palmový olej - zelená devastace přírody
Simon Urban: Plán N
„(…) Lidstvo by mělo konečně uklidit všechny své utopie do knihoven."
„Někteří je tam uklízejí,“ podotkl Wegener tiše, „ale jejich děti je zase vytahují ven.“
Simon Urban: Plán N (a moje recenze na Goodreads)
středa 18. července 2012
iHNed dělá datovou žurnalistiku zatím málo, ale dobře
Datová žurnalistika u nás začíná být častější - a to je dobře.
Následující zjednodušená tabulka obsahuje ve 289 řádcích všechny ČEZem přiznané dodavatele zmíněných 96 zakázek. Kliknutím na název kterékoli zakázky se dostanete na její podrobný popis na serveru Všechnyzakázky.cz. Z něj potom i na oficiální, byť daleko méně přehledný Věstník veřejných zakázek.Datablog iHNed: Oranžové zakázky snů - podívejte se, komu a na co poslal ČEZ 5,54 miliardy
Kliknutím na název libovolného dodavatele otevřete jeho záznam v obchodním rejstříku nebo v rejstříku živnostenského podnikání. Adresa potom odkazuje na mapu. Pomocí funkce Streetview se můžete přesvědčit, zda při pohledu zvenčí odpovídá velikost sídla každé firmy významu té které zakázky.
Startupová scéna a stát: je třeba vzít se navzájem na vědomí
Pavel Doležal (podnikatel, investor, zakladatel Ataxa) dnes publikoval text sdělující samozřejmost, která nicméně v českém technologicko-podnikatelském prostředí působí radikálně: je třeba brát v úvahu stát, rozumět mu, komunikovat s ním. Lobovat.
Mimochodem: ještě dřív než se státem by mohl „internetový průmysl“ (to je název, kterému na MPO budou rozumět) začít komunikovat se svým starším bratříčkem, tj. průmyslem informačních a telekomunikačních technologií. Ten má svou lobbistickou organizaci jménem ICT Unie. Hranice je už prolomena, od 1. 7. je členem této organizace Seznam.cz. Neříkám, že mají všechny internetové firmy udělat totéž, ale společných zájmů je spousta, stálo by za trochu práce prozkoumat je.
Pavel Doležal (na TyInternety): Proč si český stát a startupy nerozumí
Budu asi hodně nepopulární, ale do jisté míry si za to můžeme sami. Státní správa či samospráva v podstatě umí fungovat pouze reaktivním přístupem. Umí reagovat jen na velké a soustavné tlaky. Naprosto krásně to bylo vidět u ACTA či u neschopnosti filmového průmyslu lobovat jako celek.Článek je reakcí na seed fond, který spravuje MPO a očividně si s ním neví zatím rady. Jde o 600 mega, určitě by se daly využít účelně a zatím je dost pravděpodobné, že se to nestane. Doležal má pravdu: přesně v tuto chvíli by se měla startupová scéna - tedy, její dospělí členové, jako je právě Pavel Doležal sám - ozvat, nabídnout spolupráci, nastudovat pravidla hry, něco vymyslet.
Nicméně MY, hrdí startupisté Silicon Valley střihu, jsme tak dlouho stáli mimo jakoukoli komunikaci s politiky a správou, byli a jsme povýšeni nad ty prosťáčky, co chodí každý den leštit kliky, že jsme teď zcela ohromeni a nepřipraveni, když od nich přišla nějaká iniciativa, a nevíme, co si o ní myslet.
Mimochodem: ještě dřív než se státem by mohl „internetový průmysl“ (to je název, kterému na MPO budou rozumět) začít komunikovat se svým starším bratříčkem, tj. průmyslem informačních a telekomunikačních technologií. Ten má svou lobbistickou organizaci jménem ICT Unie. Hranice je už prolomena, od 1. 7. je členem této organizace Seznam.cz. Neříkám, že mají všechny internetové firmy udělat totéž, ale společných zájmů je spousta, stálo by za trochu práce prozkoumat je.
Pavel Doležal (na TyInternety): Proč si český stát a startupy nerozumí
O spropitném
Čeští foodies se zlobí na autora tohoto názoru:
Pivní filosof, The Prague Post: A tipping rant
Pivní filosof, The Prague Post: Pivní Manners
Czechs don’t tip! Well, they do, but in a different way. The practice here (note: please, bear in mind that we’re talking about pubs) is to round up the tab, usually to the nearest 10. For example, if you’ve had lunch or beers for 123CZK, pay 130 and everyone’s happy."Myslím, že kritici přehlédli ono „we’re talking about pubs“, zatímco autor, podepisující se Pivní filozof, to zase poněkud přepískl s „everyone's happy“. Praxi toho, jak se platí ve „čtyřkách“ (zajímavé, pořád jim tak říkáme), ale popsal celkem přesně. (Pokud tam nezabloudí nějaký foodie.) Nicméně, typická útrata za těch pár piv bývá taková, že mezi zaokrouhlením na desítky nahoru a politicky korektními deseti procenty není zas takový rozdíl, pokud tedy neplatíte zrovna 89 korun. — Je jasné, že pracovníci v pohostinství nepatří mezi everyone who's happy, když někdo na webu ve světovém jazyce halasně nabádá, že v Česku stačí dát bůra.
Pivní filosof, The Prague Post: A tipping rant
Pivní filosof, The Prague Post: Pivní Manners
pátek 13. července 2012
iHNed sloupek 13/7
Můj týdenní sloupek pro iHNed. Témata: Microsoft/aQuantive, Amazing Alex, cenzura internetu v Rusku, česká aukce na volné kmitočty a nezbytný registr vozidel.
Týden Petra Koubského: Některé zprávy zastarají, jiné vyvolají zbytečné haló
Týden Petra Koubského: Některé zprávy zastarají, jiné vyvolají zbytečné haló
Alan Hollinghurst: Linie krásy
Chodník už místy uschl, ale nebe vypadalo hrozivě a hnaly se po něm mraky. Vysoké bílé fasády tlumeně zářily. Napadlo ho, že test bude pozitivní. (...) Zkoušel si tu hrůzu rozumově vymluvit, ale její vábení bylo příliš originální a silné. Skrývala se v jeho nitru, ale i okolní svět, zaparkovaná auta, projíždějící taxík, kostekní věž za stromy byly jiné, jakoby obnažené. Nick si připadal jako v rauši, jen bez onoho vědomí, že je to jen hra. Motorkář odnaproti vydusal ze dveří a začal se věnovat svému stroji. Nick se na něj zadíval a pak pohled odvrátil v žalu, který se ho zmocnil, zaléval ho a vyděloval. Ten člověk pro něj nemohl udělat vůbec nic. Ani nikdo z jeho přátel ho nezachrání. Přišel čas a oni se tu zprávu dověděli tam, kde zrovna byli, v určitém okamžiku svého denního rozvrhu, který pokračoval i pak.Moje recenze na Goodreads: Linie krásy
Rychlé šípy 2012
Jakub Havelka aka Koisny kreslí a píše moc pěknou parodii na Rychlé šípy. Zatím se dokonce i docela drží původního sledu příběhů. Hlášky jako „Navigon zklamal! Měl tu být průchod!“ nebo „Pojďme naše nové přátelství oznámit na Facebook!“ jsou parádní.
„...mají všeobecný přehled zouváku na fusekle“
Štefan Švec dosti brutálně recenzuje Sedláčkovu Ekonomii dobra a zla:
Je-li Tomáš Sedláček hvězdou mezi ekonomy, členem NERVu a hlavním makroekonomickým stratégem ČSOB, musí se intelektuální úroveň ostatních ekonomů pohybovat někde mezi Ivetou Bartošovou a planktonem.Štefan Švec, Britské listy: Jsou ekonomové podlidi?
čtvrtek 12. července 2012
Trasy tramvajových linek jsou součástí městské krajiny
Výborný postřeh Petra Holuba:
Petr Holub, Český rozhlas: Praha omezuje tramvajovou dopravu
Tramvajové trasy zpřehledňují město. Každý prostě ví, že když se chce dostat na Žižkov, tak nastoupí na devítku, na Bílou Horu se dostane dvaadvacítkou. V některých případech jezdí tramvaje stejnou trasou už sto let. Z pohledu jednoho lidského života je trasa dvaadvacítky okolo Pražského hradu stejně starobylá jako Hrad sám.A proč se o tom zmiňuje?
Jedenáctka jezdila do Strašnic na Černokosteleckou od dob, které už málokdo pamatuje. Teď ji radní ukončí u Olšanských hřbitovů. Dvanáctka jezdila z Malé Strany vždycky po nábřeží, teď se pro ni vymyslela oklika přes Letnou. Kulturně nevzdělaní inženýři, kteří zřejmě ani nejsou z Prahy, prostě nakreslili jinou trasu a dost možná to na jejich výkresech vypadá dobře. Dalo by se pokračovat. Do Kobylis už nepojede čtrnáctka ani čtyřiadvacítka, s trojkou už se nepotkáte ve Vysočanech ani se šestkou ve Vršovicích.
Pro obyvatele jiných měst je tento tragický výčet jistě málo pochopitelný, měl by ovšem být aspoň vzdáleným varováním. Nakonec nevzdělaní radní nejsou pražskou výsadou. (...)
Petr Holub, Český rozhlas: Praha omezuje tramvajovou dopravu
Pluto má pět satelitů, neměl by se mu za to vrátit statut planety?
Přiznám - já nevěděl, že má Pluto vůbec nějaký měsíc...
Wired Science: Hubble Discovers New Moon Around Pluto
Wired Science: Hubble Discovers New Moon Around Pluto
Seznam vylepšil turistické mapy
Nové podklady, měřítko až 1:5000 (!) a k plánovači cyklistických tras přibyly i pěší. V mobilní aplikaci (iPhone) už je ta nová mapa, plánování pěších túr zatím ne.
E-kniha Tomáše Cikrta o lécích zdarma
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) začíná využívat nový komunikační kanál čteček elektronických knih pro osvětu problematiky léků. Chce tak zaujmout mladé lidi, kteří na těchto technologiích vyrostli, denně je využívají a zpřístupnit jim tímto způsobem informace z oblasti léků a léčivých přípravků. Prvním počinem je vydání nové knihy Tomáše Cikrta s názvem Příběhy léků. Publikace je zdarma ke stažení ve verzi mimo jiné pro čtečky elektronických knih Amazon Kindle a ve formě dynamického PDF.Tomáš Cikrt je kontroverzní, ale chytrý chlap a jeho knížka na první prolistování vypadá objektivně, čtivě a užitečně - základní poučení o tom, jak to ve farmacii chodí.
Státní ústav pro kontrolu léčiv: Státní správa vstupuje do čteček elektronických knih
Pěkný psychologický útok: chamtivost a zvědavost
Jednoduché, vynalézavé.
Albert Ryba, IT News.sk: Nový trik kyberútočníkov: „Strácanie“ USB flash diskov
Prípad medzinárodnej chemickej spoločnosti DSM upozornil na nový trik kyberkriminálnikov. Tí nastražia v blízkosti vchodu firmy akoby stratenú USB flash disk (infikovaný malvérom), ktorý má slúžiť ako vstupná brána k dátam vyhliadnutej spoločnosti.
Albert Ryba, IT News.sk: Nový trik kyberútočníkov: „Strácanie“ USB flash diskov
Markovovy řetězce a (boží) důkaz existence Boží
Dobré jednoduché vysvětlení, co to je Markovův řetězec
Steve Landsburg: Chain Reaction
a random process whose future depends probabilistically on the present, but not on the pastplus půvabný příběh o tom, jak a proč je A. A. Markov rozpracoval opravdu do hloubky.
Steve Landsburg: Chain Reaction
středa 11. července 2012
Rusko zavádí cenzuru internetu formou blacklistu
A to v dost tvrdé podobě. Zákon schválila Státní duma před několika minutami, jmenuje se velmi pěkně („O ochraně dětí před informacemi poškozujícími jejich zdraví a vývoj“) a zavádí blacklist, přes nějž se závadné stránky budou blokovat technicky, tedy nikoli tím způsobem, že by si stát došlápl na webhostingové firmy či na ISP. Přesně v čínském stylu. Budou mít i stejné americké dodavatele celostátního firewallu?
Bez soudního rozhodnutí lze na blacklist zařadit stránky obsahující dětskou pornografii, propagaci drog a návody, jak spáchat sebevraždu. O všem ostatním musí napřed rozhodnout soud. Ne že by to byla velká útěcha.
Yandex reagoval pohotově:
Bez soudního rozhodnutí lze na blacklist zařadit stránky obsahující dětskou pornografii, propagaci drog a návody, jak spáchat sebevraždu. O všem ostatním musí napřed rozhodnout soud. Ne že by to byla velká útěcha.
Yandex reagoval pohotově:
Autor xkcd má nový blog - o fyzice
Randall Munroe, autor (dle mého názoru) nejlepšího webového komiksu xkcd, si založil nový blog What If?, kde se zabývá fyzikálními, statistickými apod. problémy ve formě odpovědí na dotazy čtenářů — čím šílenější, tím lepší. Pochopitelně to dělá po svém, vtipně, přesně a s obrázky. Velmi doporučuji!
What would happen if you tried to hit a baseball pitched at 90% the speed of light?
The answer turns out to be “a lot of things”, and they all happen very quickly, and it doesn’t end well for the batter (or the pitcher). (...)
The ball is going so fast that everything else is practically stationary. Even the molecules in the air are stationary. Air molecules vibrate back and forth at a few hundred miles per hour, but the ball is moving through them at 600 million miles per hour. This means that as far as the ball is concerned, they’re just hanging there, frozen.
The ideas of aerodynamics don’t apply here. Normally, air would flow around anything moving through it. But the air molecules in front of this ball don’t have time to be jostled out of the way. The ball smacks into them hard that the atoms in the air molecules actually fuse with the atoms in the ball’s surface. Each collision releases a burst of gamma rays and scattered.particles. (...)
Tuenti, soc síť značky Telefónica, je tady
Smělý - nebo praštěný? - pokus společnosti Telefónica udělat si vlastní Facebook. Ve španělsky mluvících zemích to má prý 13 milionů uživatelů, ode dneška se můžete přihlásit i v češtině. „Fotky a aktualizace stavu od lidí, na kterých Vám záleží. Je to sociální síť, jak má být: skuteční přátelé sdílejí skutečný život.“ Z Brumlovky zatím není slyšet žádný marketingový ryk. Buď nemají pokyny, nebo uvažují střízlivě a tuší, jak to dopadne.
Tuenti
Tuenti
Patnáct set let hudby ve třech minutách
Dobrý fór, docela instruktivní... a mimochodem zdaleka nejposlouchatelnější verze Armstrongova cajdáku What a Wonderful World, jakou jsem kdy potkal.
Boing Boing: An Abridged History of Western Music in 16 Genres (cdza music video)
Boing Boing: An Abridged History of Western Music in 16 Genres (cdza music video)
Proč vypnou iGoogle?
Strategie Google při zavádění nových služeb je někdy dost chaotická, ale není to nic proti logice, kterou se řídí, když služby ruší:
Napřed jsem myslel, že se Google řídí úvahou „vypneme to, co nám generuje jen marginální traffic pro vyhledávač“. Spíš to ale bude „vypneme služby, kde nám o sobě uživatelé sdělují jen málo užitečných dat“.
iGoogle jsme spustili v roce 2005 – v době, kdy si nikdo nedokázal plně představit, jakými způsoby budou moderní webové a mobilní služby nabízet lidem osobní, na míru přizpůsobené informace v reálném čase. Dnes pracujeme s aplikacemi na platformách jako Chrome nebo Android a potřeba služby typu iGoogle se časem vytratila. Proto jsme se rozhodli provoz iGoogle postupně ukončit.Jsem sám, komu se iGoogle líbí a používá ho jako startovací stránku v browseru? Žádné neštěstí to není, alternativ je už teď dost a jistě jich vznikne ještě víc.
Napřed jsem myslel, že se Google řídí úvahou „vypneme to, co nám generuje jen marginální traffic pro vyhledávač“. Spíš to ale bude „vypneme služby, kde nám o sobě uživatelé sdělují jen málo užitečných dat“.
úterý 10. července 2012
Podací lístek jako webová aplikace
Výborný nápad - webová aplikace pro vyplňování poštovních podacích lístků, což je nesmírně otravná ruční práce, když jich máte víc. Potlesk pro Blueberry.cz Apps s.r.o.
Podací lístek
Podací lístek
Vazby mezi články ve Wikipedii - iPad, iPhone
Pěkný způsob vizualizace Wikipedie. Appka je sice trochu drahá, ale podporujete tím Wikimedia Foundation (byť není jasné, jaké procento tržeb jí vývojáři dají).
Wikiweb
Wikiweb
Úzké cesty z Afghánistánu
Pěkný popis jednoho dílčího (ale očividně pořádně velkého) problému stahování amerických ozbrojených sil z Afghánistánu. Kudy vlastně? Kolik to bude stát? Vyplatí se odtamtud vozit materiál domů? Server On War | On Peace stojí za sledování, některé materiály jsou výborné.
František Šulc: Logistická a geopolitická dilemata stahování z A’stánu
František Šulc: Logistická a geopolitická dilemata stahování z A’stánu
neděle 1. července 2012
Zrušit penalty?
Jsou věci, jejichž pravidla by se měnit neměla. Tenhle fotbalový návrh mi připadá jako šachy ve třech nebo tak něco:
My preference is to adapt the golden goal, but after every five minutes of extra time a player from each team would have to be withdrawn. The chances of a goal would increase dramatically so both teams would know that they needed to try to score, and the more skilful team would have the advantage.Al Jazeera: An alternative to penalties?
čtvrtek 28. června 2012
Patrick Zandl se loučí
Sluší se poznamenat, že scéna technologické žurnalistiky v ČR bude od nynějška trochu jiná. Z jednoho z nejdůležitějších médií odchází jedna z nejdůležitějších postav scény. Lupu opouští její dlouholetý šéfredaktor Patrick Zandl, aby se věnoval dočista jiné (nevím jaké; vím jen, že dočista jiné) kariéře mimo mediální svět.
Patrick je pro mne vedle Jiřího Hlavenky a (dnešní mladší generaci již neznámého) Bohouše Herwiga členem absolutní špičky odborné IT žurnalistiky u nás. Nebyl a není jen novinářem, je podnikatelem, stál u založení a vzestupu technologických firem Mobil server a Stream.cz, napsal několik pozoruhodných knížek, spustil protest Internet proti monopolu... a to je jen vršek ledovce, neboť jde o osobnost v mnoha ohledech tajemnou a neproniknutelnou, tím přátelským úsměvem se nenechte zmást :) Hodně štěstí, Patricku.
Patrick je pro mne vedle Jiřího Hlavenky a (dnešní mladší generaci již neznámého) Bohouše Herwiga členem absolutní špičky odborné IT žurnalistiky u nás. Nebyl a není jen novinářem, je podnikatelem, stál u založení a vzestupu technologických firem Mobil server a Stream.cz, napsal několik pozoruhodných knížek, spustil protest Internet proti monopolu... a to je jen vršek ledovce, neboť jde o osobnost v mnoha ohledech tajemnou a neproniknutelnou, tím přátelským úsměvem se nenechte zmást :) Hodně štěstí, Patricku.
Kruh se uzavřel
Logické vyústění jednoho projektu. Aneb: nenávist není program :)
Sere mě to, ale poslední dobou mě sere 1000 věcí, co mě serou. Sere mě to například proto, že přišlo léto a zas tolik věcí mě teď nesere (resp. sere, ale jedná se o věci, o kterých tu prostě psát nemůžu). Neříkám, že se ze mě stal nějakej smradlavej hipízák, co má sluníčkovou náladu, i když je mínus dvacet pod nulou, to vůbec ne. Ale na druhou stranu teď nejsem v úplný nenávisti.Achjo Bitch: 1000 věcí, co mě serou (na stejnojmenném blogu)
středa 27. června 2012
Jak si nečas pospíšil
Dva dle mého nejzajímavější názory k momentálním politickým kolotočům. Nejdřív (už zas :) Jura Hlavenka a jeho Bloc:
István Léko v České pozici zas říká:
A co když nemá k čemu a všechno je jinak?
Jiří Hlavenka: Odvolání Pospíšila je největší ranou demokracii za poslední roky
István Léko: Krysy vítězí. Dostane Pan Čistý přezdívku Pan Špína?
Premiér má právo odvolat ministra „kdy se mu zlíbí“ a dokonce to není povinen ani nějak zvlášť obhajovat. Způsob, jakým Nečas Pospíšila odvolal a lež, se kterou to zdůvodnil, vyvolává zděšení: tohle ti neuvěří vůbec, ale vůbec nikdo. Odvolání zřejmě pár hodin předtím, co by ministr jmenoval na zásadní post vrchního státního zástupce dr. Bradáčovou, odvolání bez konzultace s kýmkoli, navíc potvrzené okamžitým, vteřinovým podpisem Klause už samo o sobě píše na zeď ohnivým písmem důvod, proč se tak stalo.Nechat se vyhodit není dostatečná kvalifikace na cokoli. Ze šviháckého mladého ministra působícího až trochu moc pohodově může být do dvou dnů národní hrdina a vůdce mimoparlamentní opozice včetně Pirátů. To je role, na kterou dr. Pospíšil určitě nestačí a o kterou by neměl stát v zájmu svém i našem. Myslím, že u obrazů na Kampě mu to bude slušet i svědčit lépe.
István Léko v České pozici zas říká:
Barikády nemívají tři strany. Předseda ODS a premiér Petr Nečas sice dlouho stál na té třetí straně, jenže tlaky uvnitř ODS ho zřejmě přemohly. Dotlačily ho na tu stranu, kterou drtivá část voličů nakonec vyhodnotí jako špatnou. Dokonce velice špatnou, a již dnes se dá konstatovat, že Nečas udělal zatím největší chybu ve své politické kariéře.Spíš vynucený tah než chyba. Premiér musel vědět, co dělá, musel vědět, že to nebude populární krok. Ať je, co je, hlupák rozhodně není. A přestože ho nemám rád, myslím si o něm, že to v podstatě je poctivý chlap, který se ovšem nikdy neměl stát premiérem. Hrůza pomyslet, kdo nebo co ho drží pod krkem. Co kdyby se pod slibem beztrestnosti přiznal?
A co když nemá k čemu a všechno je jinak?
Jiří Hlavenka: Odvolání Pospíšila je největší ranou demokracii za poslední roky
István Léko: Krysy vítězí. Dostane Pan Čistý přezdívku Pan Špína?
pondělí 25. června 2012
Restituce s kalkulačkou v ruce
Toto není nejdůležitější argument pro tzv. církevní restituce — tím je morální a právní stránka věci, kde absolutně není co řešit. Je to ale argument, který by mohl dojít i těm, kdo se o morální a právní stránku nestarají.
(...)Málokdo ale ví, že církve dnes podobný objem peněz od státu dostávají, a to na základě zákona z roku 1949 (!), upraveného v roce 2002. Komunisté poté, co se dostali k moci, se rozhodli – tak jako všechno ostatní – šupnout i církve kompletně pod státní moc, sebrali jim majetky a možnosti s nimi nakládat, a na druhé straně jim hradí mzdy. Toto uspořádání platí dodnes a duchovní dostávají cca 1,5 miliardy ročně na mzdy (...Jiří Hlavenka: Je to hnus, velebnosti. (K církevním restitucím)
pondělí 28. května 2012
John Peel a jeho archiv
Vynikající esej Pavla Klusáka o Johnu Peelovi a upozornění na Peelův on-line archiv.
K proslulým nahrávacím Peel Sessions byl vlastně donucen okolnostmi. Podle britských odborů se v rádiu nesměl překročit určený „needle time“, doba přehrávání gramofonových desek. Autoři pořadů si tak mohli vybrat – doplnit hudbu slovem, anebo nechat hrát muzikanty živě, což bylo pochopitelně v podtextu odborářského nařízení.Pavel Klusák, Melanchofobie: Pirátem na vlně BBC
Rozumný názor na IPO Facebooku
A bit more than a week after Facebook’s IPO, two different theories are emerging about the monster offering. The big story is that it was a colossal failure, so bad that it’s hard to think of enough ways properly describe it—a disaster, debacle, catastrophe, maybe even a terrorist attack.Byl bych spíš pro ten druhý výklad a především pro to, co plyne z titulku: trh je střízlivý, poučený rokem 2000, nová bublina se rozhodně nenafoukne tolik jako tehdy. Nebude se padat z tak velké výšky, možná se dokonce nebude padat vůbec. Koneckonců, Facebook rozhodně má obchodná model - a jaký!
The pushback story is that Facebook’s IPO was actually the most quietly successful public offering of recent memory. Proponents of this theory point out that the only party that matters in an IPO is the company making the offering. Facebook’s purpose, in selling itself to investors, was to get as much money for its shares as possible. It certainly accomplished that.
The best thing about Facebook’s IPO: The tech “bubble” is over. | PandoDaily
František Fuka retro-recenzuje prvního Vetřelce
To, jak jsou scény mezi členy posádky natočené téměř dokumentárním stylem, a jak realisticky se při nich všichni chovají, je naprosto zásadní pro divákovo souznění s těmito postavami, následkem čehož se o ně pak bojí, protože mu připadají jako normální lidi, které chápe, a kteří se pohybují v normálním prostředí (na rozdíl od přibližně stejně starých Star Wars, které fungují, protože se v nich nadlidské postavy pohybují v nenormálních prostředích).FFFILM: Retro recenze: Vetřelec [Alien] - 100%
S tím souvisí výprava filmu, kdy Giger designoval většinu mimozemských věcí a přední sci-fi výtvarníci designovali loď Nostromo. Protože jde o starou nákladní loď, je celá omlácená, špinavá, pravděpodobně rezivějící (a kulisy jsou postaveny především z věcí nalezených na skládkách). Obzvláště oceňuji, jak nadčasově v ní všechno působí (opravdu všechno, od malých tlačítek na přístrojích po uniformy posádky). V celém filmu je jen málo věcí, u kterých byste si mohli říct "ale to je fakt blbost, aby za desítky let měli takovouhle techniku / šaty / účesy". Dokonce i když si na BluRay disku zapauzujete krátký detailní záběr na klávesnici autodestrukčního systému nebo panel palubního počítače, nenajdete mnoho symbolů nebo nápisů, které by byly vyloženě nesmyslné / zastaralé / směšné. Ani, dnes, více než 30 let po vzniku filmu! Dokonce by se za jistých okolností dalo akceptovat, že za 100 let budou mít na dopravních kosmických lodích z nějakého důvodu monitory s málo barvami a nízkým rozlišením, nebo sedmisegmentové LED displeje. Je jen velmi málo "hardcore" sci-fi filmů, které zestárly takhle málo.
Godin: Budete souzeni, nebo ignorováni
Those are pretty much the only two choices.Seth's Blog: You will be judged (or you will be ignored)
Being judged is uncomfortable. Snap judgments, prejudices, misinformation... all of these, combined with not enough time (how could there be) to truly know you, means that you will inevitably be misjudged, underestimated (or overestimated) and unfairly rejected.
The alternative, of course, is much safer. To be ignored.
Up to you.
neděle 27. května 2012
Drsná povídka o prvňáčcích
Tentokrát se anonym - říkejme mu tak - vytáhl. Tohle je hodně dobré.
Oddělení zbožných přání: Pět vyvolených
Děti si vzaly do rukou pera a propisovačky, protože věděly, že od paní učitelky přijde vzápětí nové zadání. A přišlo! Paní učitelka řekla: “Napište seznam pěti svých spolužáků, kterým byste nejvíc přáli, aby umřeli!”
Oddělení zbožných přání: Pět vyvolených
sobota 26. května 2012
Pokus o malý český postmoderní skandál
Jan Stern tvrdí, že sedm knížek jeho esejů je jedna velká parodie.
Rozhovor Bohumila Kartouse s Janem Sternem, Britské listy: Byl to jeden velký vtip. Ale neomlouvám se
Neměl jsem žádnou velkou vzdělanostní základnu, ale rozhodl jsem se, že splácám něco z toho, co jsem pochytil na fakultě o teorii médií a přidám něco psychoanalytického.Řekl bych, že je zralý na psychoanalýzu. (A každý, kdo ty knížky bral jako vědu, kdo ostatně bere celou jejich tematiku jako vědu, by se měl dát vyšetřit taky. Což nemění nic na tom, že to je dobré čtení.) Ostatně, existuje ten člověk vůbec? A záleží na tom?
Rozhovor Bohumila Kartouse s Janem Sternem, Britské listy: Byl to jeden velký vtip. Ale neomlouvám se
Biz plán na jednu A4
Vynikající, vynikající, vynikající. Když něco učit startupy, tak například toto.
Lifehacker: Fill Out a One-Page Business Plan and Get Your Business Started Already
Lifehacker: Fill Out a One-Page Business Plan and Get Your Business Started Already
Blog jako kondenzační pruh
Seth Godin mi radí (aniž by o tom věděl, pochopitelně), že se mám tomuto blogu věnovat víc a že to je dobrý nápad.
Seth Godin: What are you leaving behind?
All day long you're emailing or tweeting or liking or meeting... and every once in a while, something tangible is produced. But is there a mark of your passage? Fifty years later, we might hear a demo tape or an outtake of something a musician scratched together while making an album. Often, though, there's no trace.Uvádí několik dobrých příkladů takových rychlých poznámek spíš pro sebe než pro publikum, ketré nicméně publikum mají - viz odkazy v jeho textu. Nejvíc se mi líbí tenhle.
Seth Godin: What are you leaving behind?
čtvrtek 24. května 2012
Berkunova teorie významných idiotů
One of the simplest stories for a reporter to tell is “An important idiot did something stupid”. This can take the form of “Senator is caught taking bribes”, “Movie star gets arrested driving drunk” or even “religious leader says something offensive to people of other religions.”Platí to i u nás, ne že ne. A neříkejte, že ta věc s Rathem je výjimka.
1000 years from now, assuming we are still around, we’ll still have these same headlines, just with different people.
Since there will always be important idiots in our population, these stories, as a collective, are not news. They do not express a new trend in idiot behavior, nor do they offer any context for how our view of the world should change simply because this particular important idiot did something stupid.
It is non-news masquerading as news.
Scott Berkun: The idiot theory of news
sobota 19. května 2012
Reportáž z EMC World
Odjíždím na týden do Las Vegas na konferenci EMC World. Mé průběžné zpravodajství lze sledovat na @EMCWorld2012cz a na http://emcworld2012cz.blogspot.com/ - abych ho ušetřil ty z vás, které (jakkoli to je politováníhodné :) nezajímají Big Data, storage solutions a další nepřeložitelné věci.
sobota 12. května 2012
...a Edward Tufte zabije koťátko
Článek o tom, jak správně volit typy grafů, je dobrý, ale tahle ilustrace k němu je prostě dokonalá.
Lifehacker: How to Choose the Best Chart for Your Data
Lifehacker: How to Choose the Best Chart for Your Data
pátek 11. května 2012
Mapy od Apple už v iOS 6? Těšíte se, nebo naopak?
(...) who say that iOS 6, the next version of the software to power the iPhone, iPad and iPod touch, will ditch Google Maps as the source for the Maps app in favor of an Apple-built solution: a maps app whose technology is derived from several companies Apple has acquired over the past few years.To podle mne není dobrá zpráva, ale:
- Objekty lásky bývají žárlivé, s tím nic nenaděláte, fanoušci budou stále častěji stavěni před volbu - Apple, nebo Google? Miluješ mě, nebo ji?
- Třeba budou mapy od Apple stejně dobré, ne-li lepší (obávám se ale, že to nebude platit mimo USA, natožpak ve východní Evropě, známe „péči“ Apple o zdejší trhy);
- Google Maps určitě půjdou používat na iOS dál (potíže mohou nastat, pokud jde o jejich integraci do jiných aplikací, např. s kontakty);
- A především, nic není jisté.
Slušným lidem to přece nemůže vadit, že?
Prezident Václav Klaus kdysi „vběhl do odposlechu“, když si telefonoval s nějakým drbanem, na něhož byl odposlech povolen soudem. Klaus se (pochopitelně dotčen) rozčiloval. Proti Klausovi zazněly hlasy, že si má každý rozmyslet, s kým si volá. A na druhou stranu, že když nechystá žádné šmé, nemůže mu to přece vadit. Tak přemýšlelo i zhruba 80 procent Američanů, když po útocích v USA (9/11) souhlasilo se zvýšením počtu odposlechů v rámci boje proti terorismu, i za cenu, že by byli odposloucháváni sami. A policejní prezident Jiří Kolář řekl, že kdo nic špatného nedělá, nemusí mu vadit, že je odposloucháván. Komentář HN pak tento výrok vyhodnotil jako „mentalitu bolševického fízlování“.Je to napsané tak zašmodrchaně, že si nejsem jist, zda autora chápu správně. Nicméně se mi zdá, že souhlasí s panem Kolářem a s jeho názorem, že poctivému nemá vadit, je-li odposloucháván. To si, pravda, myslí hodně lidí. Policejního prezidenta mezi nimi ale vidím nerad. A vlivného novináře taky. Oba jsou jistě poctiví lidé: dají tedy souhlas ke svému permanentnímu odposlouchávání?
Vyvodit tento závěr z Kolářova výroku, to musí člověk zatnout nejen zuby, ale i mozek. Jde-li totiž o mentalitu bolševickou, pak je tedy 80 procent Američanů bolševiků. Za druhé, Kolář nehoruje pro fízlování, ale hovoří o situaci, kdy je člověk odposloucháván. A naznačuje výhodu čistého svědomí. Opravdu těžko skandalizovat člověka, který nechystá óbrpodvody s veřejnými či unijními penězi, a neříká druhému dospělému muži „kolibříku“.
Jan Schneider, Česká pozice: Agáta, šifrovací telefony a neviditelná ruka
středa 9. května 2012
Návrat k drachmě pocítíme i my
The Economist o možném vývoji v Řecku, opustí-li euro:
The Economist: The Euro crisis - No way out
(...) Hyperinflation would be a real possibility. The political dynamics of such turmoil are difficult to foresee, but one suspects that fringe parties would only benefit from chaos. As The Economist has warned, Greece might well become a failed state upon leaving the euro zone. It might not, of course, but I'd put more money on disaster than salvation.Autor dodává, že se tohle všechno samozřejmě stát nemusí — a má pravdu, situace je nepředvídatelná. Nezdá se mi ale pravděpodobné, že by to mohlo dopadnout tak, že Evropa zůstane nedotčená a Řecko, poté co projde očistcem, začne prosperovat. Schytáme pořádný otřes. Jak moc destruktivní, toť otázka.
I suspect matters would worsen for the euro zone, as well. Some now argue that exposure to Greece has been reduced sufficiently that the rest of the single-currency area could cut the country loose without too much financial trouble. That might be right. The question is whether this particular genie, once released, could be contained. The stakes of such a gamble would be enormous. If there were contagion, and if markets attacked Ireland, Portugal, and perhaps Spain and Italy, thinking that they could be next, the euro zone might be overwhelmed and driven into chaotic collapse. (...)
The Economist: The Euro crisis - No way out
Dopište rozepsanou povídku
Když psal Nezval pod pseudonymem „věčného studenta Roberta Davida“, Karel Čapek a Julius Fučík ho nepráskli, ač je svrběl jazyk - protože identitu anonyma hádali, a hádali správně. (Fučíkovi se ten trénink později hodil.) Já také hádám, jsem si jist, že správně, ale autora rozverných povídek z Oddělení zbožných přání rovněž neprásknu. Nebudu mu kazit hru.
Sami snadno nahlédnete, že ty miniatury jsou napsané zručně, vypsanou rukou; že netrpí nedostatkem nápadů; a do anonymity autora asi nezahnalo nic vážnějšího než chuť mystifikovat. Ledaže by chtěl své ostatní činnosti maličko odstřihnout od námětů, které jsou jednak většinou erotické (ale komu by tohle dnes vadilo?), jednak banální (a to už v intelektuálních kruzích trochu hřích je).
Anonymní autor dnes posunul hru o kousek dál: vyzval čtenáře, aby dopsali konec neuzavřeného příběhu (výjimečně nikoli erotického). Rozehrál to šikovně, aby úkol oslovil co nejvíce zájemců. Kdybyste ale chtěli zvládnout opravdovou výzvu: napište to tak, aby to nebylo klišé, legrácka ani moralita. Převezte anonyma, protože tohle by on sám nedokázal! (Já taky ne, takže to ani nebudu zkoušet.)
Sami snadno nahlédnete, že ty miniatury jsou napsané zručně, vypsanou rukou; že netrpí nedostatkem nápadů; a do anonymity autora asi nezahnalo nic vážnějšího než chuť mystifikovat. Ledaže by chtěl své ostatní činnosti maličko odstřihnout od námětů, které jsou jednak většinou erotické (ale komu by tohle dnes vadilo?), jednak banální (a to už v intelektuálních kruzích trochu hřích je).
Anonymní autor dnes posunul hru o kousek dál: vyzval čtenáře, aby dopsali konec neuzavřeného příběhu (výjimečně nikoli erotického). Rozehrál to šikovně, aby úkol oslovil co nejvíce zájemců. Kdybyste ale chtěli zvládnout opravdovou výzvu: napište to tak, aby to nebylo klišé, legrácka ani moralita. Převezte anonyma, protože tohle by on sám nedokázal! (Já taky ne, takže to ani nebudu zkoušet.)
Google vs. Oracle, oč jde
When it comes to the Oracle lawsuit against Google regarding Android, many sites and news outlets say that “Android applications are written in Java”. As usual, this is a bit of shorthand.Následuje vynikající, ne moc technické (a ne moc zaujaté) vysvětlení podstaty sporu, o němž se píše hodně a mlhavě. Hat tip Dan Dočekal.
What is Dalvik? by Mark Murphy (na webu Groklaw)
Jednoduchá informace o soukromí ve stylu CC
Doctorow ještě jednou; tentokrát cituje zajímavý návrh šestice ikon označujících, jak zachází provozovatel webu se soukromím uživatelů. Navrženo jako analogie k Creative Commons a připadá mi to jako velmi dobrý nápad.
Toto jsou například atributy pro Google - a co jednotlivé ikony popořádku znamenají?
Privacy Simplified
Toto jsou například atributy pro Google - a co jednotlivé ikony popořádku znamenají?
CHANGES: This website will alert you to material changes/This website may or may not alert you to changes
CONTROL: You, the user, can always access all of your data, export all of your data/You, the user, may or may not be able to access your data, export your data
INFORMATION: This website only collects and uses enough data to provide any necessary services/This website might collect and use more information than is strictly necessary.
SHARING: This website may be collecting data about you. However, they are not selling or trading your data, and they will only share your data with other organizations in order to complete the intended transaction/This website is collecting data about you and may be selling or trading it with another organization, government, or person.
SECURITY: This website encrypts your data/This website does not encrypt your data
LAW ENFORCEMENT: Statutory Process: When an organization receives a phone call, letter, or other legally insufficient request for your data, they don't comply because the law requires the government to take additional steps before getting your data. This website requires the government to comply, at a minimum, with the legal process provided by the law before getting users' data./Compliance: This organization might provide your data to a government that asks for it without following the legally required process.
Privacy Simplified
Čím kdo zachází...
...tím také schází, říkala babička. Článek Andrewa Orlowského v El Reg o (asi bezvýznamné, ale rozhodně zábavné) „pirátské kopii Pirate Bay“ mne přivedl k téhle starší story. Oč jde: The Daily Mail otiskl bez souhlasu autorky fotku, kterou pořídila paní Alice Taylor. Což je manželka Coryho Doctorowa. Což je spisovatel sci-fi, jeden z hlavních autorů blogu Boing Boing a politický aktivista, dříve levicový, nyní zhruba v linii evropských pirátských stran (ne nutně v tomto pořadí, nevím, čím z toho je právě teď nejvíc).
Daily Mail požádal o svolení fotku otisknout, autorka odmítla, noviny to přesto udělaly (jméno autorky uvedly, honorář nezaplatily). Doctorow se namíchl a rozmázl to na Boing Boing. Některými čtenáři byl obviněn z pokrytectví: je-li proti copyrightu, proč se najednou rozčiluje? Některé části diskuse pod článkem jsou zajímavé a poukazují na rozpory alternativního post-copyrightového světa. Podstatnější než teoretický spor jsou však příklady, kdy čtenáři Corymu ukazují, že Boing Boing často dělá totéž, co ho naštvalo v chování The Daily Mail: vezme fotku, zmíní autora, zveřejní. Hranice fair use pro dnešní dobu nejsou očividně jasné ani nejslavnějším průkopníkům, což vlastně není kritika. Jen připomenutí, že doba je zmatená.
Andrew Orlowski, The Register: The Pirate Bay cries foul over Pirate Bay copycats
Jeremy Nicholl, The Russian Photos Blog: Boing!!! Cory Doctorow’s Daily Mail Copyright Clanger
Cory Doctorow, Boing Boing: Daily Mail rips off my wife's photo after asking permission and being turned down
Daily Mail požádal o svolení fotku otisknout, autorka odmítla, noviny to přesto udělaly (jméno autorky uvedly, honorář nezaplatily). Doctorow se namíchl a rozmázl to na Boing Boing. Některými čtenáři byl obviněn z pokrytectví: je-li proti copyrightu, proč se najednou rozčiluje? Některé části diskuse pod článkem jsou zajímavé a poukazují na rozpory alternativního post-copyrightového světa. Podstatnější než teoretický spor jsou však příklady, kdy čtenáři Corymu ukazují, že Boing Boing často dělá totéž, co ho naštvalo v chování The Daily Mail: vezme fotku, zmíní autora, zveřejní. Hranice fair use pro dnešní dobu nejsou očividně jasné ani nejslavnějším průkopníkům, což vlastně není kritika. Jen připomenutí, že doba je zmatená.
Andrew Orlowski, The Register: The Pirate Bay cries foul over Pirate Bay copycats
Jeremy Nicholl, The Russian Photos Blog: Boing!!! Cory Doctorow’s Daily Mail Copyright Clanger
Cory Doctorow, Boing Boing: Daily Mail rips off my wife's photo after asking permission and being turned down
pondělí 7. května 2012
Moredays - designový organizátor pro iOS a web
Organizátor života - protože on to není ani kalendář, ani úkolníček, ani poznámkový blok, ale tohle všechno a ještě leccos navíc - jménem Moredays je designově nejkrásnější soft tohoto typu, jaký jsem kdy viděl.
Vybízí k lehkosti, ke hravějšímu přístupu k životu. Vysloveně povzbuzuje, abyste si neoddělovali soukromý a pracovní život. Ideální diář pro člověka, který diáře nenávidí.
Vytvořil ho tým vedený Filipem Molčanem. Je mi líto, že ho asi nebudu používat. Stejně jako je mi občas líto, že nemám místo auta elektrokolo. Jestli jste svými zvyklostmi, závazky a kompatibilitami méně sešněrovaní než já, jděte do toho. Moredays je nativní aplikace pro iPad (brzy prý i pro iPhone) a zároveň webová aplikace. Dá se synchronizovat s Google (kalendář, mail, kontakty) a s Evernote, má propojení na sociální sítě. Ukazuje jednu z cest, kam se může ubírat soft na tabletech: základní funkčnost a hodně designu, ne naopak.
Vybízí k lehkosti, ke hravějšímu přístupu k životu. Vysloveně povzbuzuje, abyste si neoddělovali soukromý a pracovní život. Ideální diář pro člověka, který diáře nenávidí.
Vytvořil ho tým vedený Filipem Molčanem. Je mi líto, že ho asi nebudu používat. Stejně jako je mi občas líto, že nemám místo auta elektrokolo. Jestli jste svými zvyklostmi, závazky a kompatibilitami méně sešněrovaní než já, jděte do toho. Moredays je nativní aplikace pro iPad (brzy prý i pro iPhone) a zároveň webová aplikace. Dá se synchronizovat s Google (kalendář, mail, kontakty) a s Evernote, má propojení na sociální sítě. Ukazuje jednu z cest, kam se může ubírat soft na tabletech: základní funkčnost a hodně designu, ne naopak.
Večírek na konci světa
A takových apokalyptických party tou dobou bude...
Konec světa by FAN BASE
Jaké je nejideálnější místo pro ohlášený konec světa? Přece protiatomový kryt. A kdo je nejidálnějším organizátorem téhle akce? Samozřejmě geekgirls z FAN BASE.Jako fór dobrý, jen ve mně stále sílí obava, aby se někdo nerozhodl, že tomu konci světa trochu pomůže. Ať už v rozměru večírku, městské čtvrti nebo ještě větším. Protože - když stejně končí svět, tak co už. Novoroční ohňostroj také mnozí nedočkavci odpalují před půlnocí.
Konec světa by FAN BASE
neděle 6. května 2012
Seth Godin o metrikách
The point isn't that the list is crooked and unfair (though it is). It measures how good you are at getting on the list (...)Je docela těžké najít metriku, která tuhle vlastnost nemá. Vaše IQ ukazuje, jak dobří jste v IQ testech — nic míň, nic víc. Vaše známky ve škole měří to, jak dobří jste v dovednosti dostat dobré známky. Hodnota akcií může, přinejmenším krátkodobě, měřit to, jak tvořivá je firma při práci s účetnictvím a jaký dojem dokáže udělat na analytiky. Návštěvnost vašich webových stránek... jasné, že?
A useful metric is both accurate (in that it measures what it says it measures) and aligned with your goals. Making your numbers go up (any numbers--your bmi, your blood sugar, your customer service ratings) is pointless if the numbers aren't related to why you went to work this morning.
Seth Godin: Avoiding False Metrics
sobota 5. května 2012
Metanota, klient Simplenote pro MacOS
Konečně někdo napsal pěkného klienta služby Simplenote pro MacOS. Autorem je Bogdan Farca z Rumunska, program se jmenuje Metanota, je jednoduchý a funguje. Což mu k vítězství v této kategorii zatím bohatě stačí :), kdo zná, ví, o čem mluvím.
pátek 4. května 2012
Pět set mil, možná o trochu víc
Naprosto skvělá historka pro geeky, kterou uvádí Jason Kottke:
Kottke.org: "We can't send email more than 500 miles"
I was working in a job running the campus email system some years ago when I got a call from the chairman of the statistics department.Nepřehlédněte, že si musíte prokliknout link na začátku textu, abyste si mohli přečíst druhou půlku příběhu a pointu. Skvělé a jedinečné - LOL!
"We're having a problem sending email out of the department."
"What's the problem?" I asked.
"We can't send mail more than 500 miles," the chairman explained.
I choked on my latte. "Come again?"
"We can't send mail farther than 500 miles from here," he repeated. "A little bit more, actually. Call it 520 miles. But no farther."
Kottke.org: "We can't send email more than 500 miles"
Takhle řeší potenciální spory opravdoví frajeři
Bravo, Seznam!
Český rozhlas Seznam: Intergalaktická právní válka s piráty nebude, nakreslíme jim jejich logo naším fontem
via @rozanek
Seznam stranu chválí, že si vybrala pro inspiraci to nejlepší z českého internetu. Jak ale upřesnil výkonný ředitel společnosti Michal Feix, firma je připravena bránit autorská práva:
„V tomto konkrétním případě bych chtěl zdůraznit, že k žádnému zcizení kódu nebo našich databází ze strany Pirátské strany nedošlo, takže my v tuto chvíli nemáme žádnou ambici spouštět nějaké intergalaktické právní války s Pirátskou stranou. Bereme to jako úspěšný marketingový tah Pirátské strany a tak to i vyhodnocujeme. Nechceme se tomu do budoucna už dále více věnovat,“ řekl Feix s tím, že Seznam je dobrým originálem a piráti vytvořili jeho horší kopii.
(...)
A jak celý případ „kopírování“ webu skončí?
„My jsme se rozhodli v rámci té recese to celé dovršit v tom duchu, že jsme se rozhodli logo Pirátské strany, které mají na svých nových stránkách, překreslit v našem fontu a dáme jim ho k dispozici k užití,“ odpověděl s úsměvem výkonný ředitel Seznamu Michal Feix.
Český rozhlas Seznam: Intergalaktická právní válka s piráty nebude, nakreslíme jim jejich logo naším fontem
via @rozanek
Co by se mj. dalo zlepšit v GUI iOS
Každý ví, že neradno rozpoutávat diskuse o tom, který operační systém / GUI / telefon je lepší. Přesto k tomu dochází a výjimečně to bývá i zajímavé, jako tentokrát u Borka Bernarda:
Apple je v oblasti GUI velmoc. O to záslužnější je upozorňovat na její chyby. Obě hlavní námitky BB (chybějící tlačítko Zpět na nekonfigurovatelná klávesnice) jsou určitě relevantní.
Komentář Petra Staníčka
Borek Bernard, DevBlog: Proč se mi iOS používá hůř než Android
Snažil jsem se iOS používat asi 14 dní a v tomto zápisku bych chtěl shrnout, co se mi na tom nelíbilo a proč jsem daleko spokojenější s Androidem.Dobré je, že nejen článek, ale i navazující diskuse (prozatím) se drží ve věcné rovině.
Apple je v oblasti GUI velmoc. O to záslužnější je upozorňovat na její chyby. Obě hlavní námitky BB (chybějící tlačítko Zpět na nekonfigurovatelná klávesnice) jsou určitě relevantní.
Komentář Petra Staníčka
obecně vzato platí (a jak!), nevím ale, zda se hodí právě pro tento případ. Přinejmenším to tlačítko Zpět bych v iOS ocenil taky, lepší zoomování v browseru rovněž...Proč mají geekové raději Android než iOS, aneb Děláte-li něco pro obyčejné lidi, ignorujte názory geeků devblog.cz/2012/05/proc-s…
— Petr Staníček (@pixycz) May 4, 2012
Borek Bernard, DevBlog: Proč se mi iOS používá hůř než Android
čtvrtek 3. května 2012
Leider Gottes!
Pavel Klusák o famózním znovuzrození Karla Gotta:
Pavel Klusák: Slavík v mixéru
Gott si rafinovaně vybral z repertoáru novějších generací. Náhle už nezpíval coververze Toma Jonese a Neila Diamonda, do post-kantilénového světa se šmrncem přestěhoval soul (od AmyWinehouse), melodické electro (Erasure) i sofistikované balady (Peter Gabriel). „Když starý Johnny Cash nazpíval Hurt, proč bych já nemohl zkusit Žiletky?“ ptal se. Odpovědí byla nejen úroveň nahrávek, ale i otevřenost, kterou zkušený, zklidněný Gott začal vyzařovat.No řekněte, není to aspoň hezká představa?
Scénu pro jeho turné navrhl David Vávra, klipy točili Zelenka s Najbrtem a společný track s Gottem nahrálo Čokovoko. Ale nejen proto se prolomila generační i sociální bariéra: na Gottovo pódium létaly kalhotky, zároveň o něm vyšla esej Václava Bělohradského v Salonu Práva. Tento text si všiml, že Gott se zbavil dlouholeté image „posla dobrých zpráv“ a otevřel svůj repertoár i melancholičtějším a trpčím songům. „Nesmět po čtyřicet let zazpívat nic depresívního je dost depresívní,“ píše Gott na twitteru, když se publikum ptá, proč začal psát vlastní reflektivní texty. Do nějaké chmury se však jeho repertoár věru neobrátil, viz úspěch energického, sebeironického singlu s textem básníka J. H. Krchovského Mé milé je dnes dvacet čtyři.
Pavel Klusák: Slavík v mixéru
Radovan Kaluža, dítě své doby
Už nějakou dobu přemýšlím, jak pojmenovat či popsat tu exotománii českého internetu. Michal Kašpárek si pustil film o Radovanu Kalužovi a poté to formuloval - výborně:
Michal Kašpárek (na Finmagu): Mgr. Radovan Kaluža aneb Kurvasyncizdarjakcyp
Za druhé: buduje svoje sebevědomí na zvrácených pilířích. Kdo z nás ale ne? Typový domek za Ostravou, zelinkavá audina a firma pokutovaná Úřadem na ochranu osobních údajů kvůli rozesílání spamu působí buransky. Jenže čím jste se v posledním roce mohli pochlubit vy? Novým autem v důstojnější barvě? Horským kolem? Pěknou dovolenou? Některým z nás se možná podařilo rozpohybovat dítě, kterému doktoři prorokovali osud ležáka, vytáhnout kamaráda z drog nebo vymoci spravedlnost pro někoho, kdo se stal obětí zlé vůle. Většina ale hraje ten samý krysí závod co Kaluža. Jen dostali hezčí ceny.Čemu se smějete? Sami sobě se smějete...
Poslední výtka internetové prokuratury: Kaluža se chlubí vysokoškolským titulem, aniž zvládne poskládat delší souvětí. Bodejť by se ale nečepýřil! Vždyť o generaci dřív by byl rád za učňák s maturitou. Mgr. Kaluža je nevinným produktem takzvané vzdělanostní společnosti, která obrátila heslo padesátých let „intelektuálové do výroby“ a duševně neobdařeným lidem bere pět až deset let života téměř povinným „zvyšováním kvalifikace“ ve školách. Kalužové s magistry, různí úředníčci s MBA a hejtmani s doktoráty ze slovenských okresních škol, to jsou jen děti doby.
Michal Kašpárek (na Finmagu): Mgr. Radovan Kaluža aneb Kurvasyncizdarjakcyp
středa 2. května 2012
V čem jsme dobří podle dívky v Czechlandu
Autorka blogu Girl in Czechland nabízí už nějakou dobu mile sarkastický pohled na českou společnost očima zde žijícího cizince. Tentokrát na nás našla šest věcí dobrých. Ani jedna z nich by mě nenapadla, vás ano?
Girl in Czechland: Češi, máte pravdu! Six Things the Czechs Are Right About
1. Eating your main meal at lunchtimeBody 1 a 5 mi připadají sporné (ale zajímavé pro diskusi, zvlášť ta dlouhá mateřská, kterou hodně žen za žádnou velkou výhru nepovažuje), 2, 4 a 6 jsou jasné. A pokud jde o bod 3, i po těch letech je pěkné to slyšet od Britky. Překvapilo mě, že
2. Jak to řekne ‘credit crunch’? Or The Art of Frugal Living
3. 1938
4. Cubist architecture
5. Being a stay-at-home mum: the option of lengthy maternity leave
6. Table service in pubs
(...) in my history lessons we were taught we didn’t have a choice – apparently Chamberlain followed a policy of appeasement not to avoid war but to give England much-needed time to rearm (...)...opravdu se to tak v Británii učí ve školách?
Girl in Czechland: Češi, máte pravdu! Six Things the Czechs Are Right About
Zemřel Radan Kuchař, legenda českého alpinismu
Via @ashnobe: zemřel Radan Kuchař.
Tak to chodí s horami a s lidmi.
Pěkný rozhovor s Radanem Kuchařem, pořízený loni, má Sport.cz, odtud pochází i fotka (Kuchař vlevo, Zibrin vpravo, snímek pořízen po návratu ze severní stěny Eigeru v září 1961).
K hotelu Kleine Scheidegg vede z městečka Grindelwaldu zubačka horské dráhy. Koncem srpna v roce jednašedesát nastoupili do jejího předního vozu dva muži. Technický úředník z Liberce Radan Kuchař a meteorolog z Chopku Zdeno Zibrin. Za nimi přistoupí do vozu malý policista v modrém, požádá je o pasy a zeptá se:V tu chvíli to byl největší historický výkon československého horolezectví. A vůbec událost: bylo to od prvovýstupu v roce 1938 teprve podevatenácté, kdy někdo úspěšně vylezl severní stěnu Eigeru, pokládanou tou dobou stále ještě za extrémně obtížnou. Horolezectví je od té doby dočista jiné. Slavná Nordwand je samozřejmě pořád těžká, strašlivě dlouhá a hlavně nebezpečná, protože celá hora se drolí, ale lezecké špičky dávno nepřitahuje.
„Chcete na Eiger?"
Kuchař kývne, Zibrin si sundává těžký batoh.
„Pánové mají rodiny?"
Teď přisvědčí oba.
„Víte, co se tam včera stalo?"
(...) Vstupují do Pavouka. Do stran vybíhají zrádné škvíry a spáry posledního ledového pole. Kdo v minulosti postoupil až sem, byl horou lapen, odtud už není možný ústup, cesta k vítězství a životu vede jen na vrchol. Lezou už celé hodiny, věčnost uplynula od chvíle, kdy si v duchu přáli, aby toto ráno a tento den byly dobré. Teplo dne zatím rozpouští ledový povlak stěny do tisíců pramínků. Severní stěna prožívá během léta neustálý koloběh, v noci zamrzá, ve dne se rozpouští. Tentokrát padající kamení střídají kusy ledu, už z ohromných výšek slyší jeho hvízdání.
Radan teď postupuje první. Je nejlepším československým lezcem, někteří novináři ho překřtili na horolezeckého Zátopka. Není to jen v technice lezení, ale v rozvážnosti, znalosti skály a počasí. (...)
Poslední obtížný úsek, a jsou na hřebenu. Ukládají skoby do batohů a připevňují stoupací železa. Všechno zlé je za nimi. Mlha mizí, objevuje se slunce, ozařuje ledové krajky lemující hřeben. Jako by se jim pojednou chtěla stěna tou krásou odvděčit. Před nimi je stříbřitý vrchol špičky a pak už je jen prázdno a modré nebe.
Podívají se šťastně na sebe a podají si do krve rozedřené ruce: „Tak to máme za sebou."
Pocit, který těžko někdo přesně popíše. Vědí jen, že je daleko báječnější než ty, které přijdou. Za několik hodin jim už budou lidé v údolí nabízet bankovky za části výzbroje, které prošly Eigrem, budou se podepisovat na mapy a pouzdra od dalekohledů a usmívat se do aparátů a filmových kamer. Půjdou Grindelwaldem a lidé ve špalírech budou tleskat (...)
(Ota Pavel: Výstup na Eiger)
Tak to chodí s horami a s lidmi.
Pěkný rozhovor s Radanem Kuchařem, pořízený loni, má Sport.cz, odtud pochází i fotka (Kuchař vlevo, Zibrin vpravo, snímek pořízen po návratu ze severní stěny Eigeru v září 1961).
úterý 1. května 2012
Babel Guide, nový projekt Adama Zbiejczuka
Adam Zbiejczuk, jeden z mála lidí v ČR, který si plným právem může říkat profesionál v oblasti sociálních médií, spustil svůj nový web Babel Guide.
Babel Guide will be here to inform people about great projects, personalities, news and insider information, mostly in the CEE region. It’s a platform open for discussion and sharing. My vision is to publish articles of a value that lasts more than few days. I want to cover topics in depth and believe that there are still people out there who appreciate texts longer than 500 characters. You don’t have to read everything, but if you look for something – let’s say an analysis of social media monitoring tools in a particular country – one page is the summary of the article, not the article itself. Many of these texts will be of a promotional nature – and I believe that is right: they should praise the good stuff created here. But in each case this will be clear, and the connection will be shown, so there will be no hidden ads.Mohlo by to nakopnout i jiné lidi u nás, aby začali uvažovat víc globálně, psát anglicky a nemít malé cíle.
JAFSU: povinné čtení pro startupy
Nový (pro mě) komiks objevený díky Panda Daily (kde také najdete vysvětlení, proč se to jmenuje JAFSU, jestli to neuhodnete dřív sami). Povinné čtení pro Startup Yard apod.!
JAFSU.com by Peter Sandberg
JAFSU.com by Peter Sandberg
Normální rozdělení jako příběh
Nevím, kdo je Charly, ale vysvětlovat umí dobře.
Hic est Charly: Destilace páté esence
(...) když příslušným teploměrem změřím teplotu nějakého předmětu, je naměřená hodnota s 50% pravděpodobností přesná na plusminus jednu desetinu. Na 95% je přesná na plusminus dvě desetiny. A prakticky (nerovná se zcela) jistě je přesná na plusminus tři desetiny. A čím vícekráte něco tímto teploměrem změřím, tím více se kumulativní výsledek blíží realitě - ale nikdy není absolutně přesný.
A údajně právě takto Carl Friedrich Gauss normální rozložení, jež od té doby nese jeho jméno, objevil. Zpracovával geodetická měření a zjistil, že totéž měření dá pokaždé lehce jiné hodnoty - a že tyto hodnoty, byť na pohled náhodné, lze popsat matematickou funkcí. A ta matematická funkce nám umožňuje najít řád tam, kde byl zdánlivý chaos, a tak přiřadit míru přesnosti něčemu, co už ze samotné povahy reality úplně přesně zjistit nelze.
Ale proč se realita chová takhle blbě? Proč není možné prostě změřit například vzdálenost x přesně ale jen "přesně plusminus"? K tomu se ještě vrátím.
Hic est Charly: Destilace páté esence
Microsoft, Google a Apple po částech: provozní zisky
„Kdy bude iPad vydělávat víc než celý Google?“ ptá se Horace Dediu na svém skvělém blogu asymco. A odpovídá sám sobě: v dalším čtvrtletí. Čísla jsou jasná... a skoro k neuvěření.
Mimochodem, ten kluk je původem Rumun... a má toho za sebou dost. Borec. Rád bych ho někdy viděl naživo.
Mimochodem, ten kluk je původem Rumun... a má toho za sebou dost. Borec. Rád bych ho někdy viděl naživo.
Perfektní argument pro incoming turistiku
V neřestech jsme prý první na světě, tvrdí Bloomberg.
Bloomberg Rankings: Global Vice Index (via @AdamHazdra via @adlo)
Czech RepublicJe to očividně vyhodnocení nějakých dotazníků, takže spolehlivost nevalná. Nezdá se mi, že bychom skutečně mohli být největšími konzumenty marjánky na světě per head, nezdá se mi, že bychom byli druzí v extázi a už vůbec se mi nezdá, že Češi patří mezi největší kuřáky. S tím alkoholem to je ošemetnější, ale první místo absolutně je taky nějaké divné. V každém případě - jsme Češi, takže i nezasloužené vítězství hřeje!
Rank: 1
Alcohol: 1
Smoking: 5
Gambling: 12
Amphetamine Use: 6
Cannabis Use: 1
Opioid Use, Including Prescription Drugs: 24
Cocaine Use: 21
Ecstasy Use: 2
Overall Drug Use: 2
Bloomberg Rankings: Global Vice Index (via @AdamHazdra via @adlo)
TEDx se šíří: 9. června bude v Košicích
Bratislava, Praha, Brno, Hradec Králové... a teď Košice, tak to šlo v čase v Česku a Slovensku. Přemýšlím, zda se mi podaří zařídit si tenhle daleký výlet. Rád bych.
Shluková analýza amerického Senátu
Skvělá ukázka infografiky a analytické práce s daty: hlasování v americkém Senátu. Graf je proklikávací, každá čára nese jméno příslušného senátora. Algoritmus je sám seskupil (tzn. červená čára mezi modrými a naopak znamená, že se spletl, protože se daný politik nechová „stranicky“).
Adrien Friggeri: Agreement Groups in the US Senate (via @guardiandata)
Adrien Friggeri: Agreement Groups in the US Senate (via @guardiandata)
neděle 29. dubna 2012
Tvrdá data v médiích
Příručka datové žurnalistiky je tady! Na webu celá k přečtení, na papíře a jako e-book ji záhy vydá O'Reilly. Vypadá to dost elementárně, tedy doporučuji nejen profíkům, ale každému, kdo nechce, aby ho/ji média vodila za nos.
neděle 8. dubna 2012
A pro muže chceme Kleinovu láhev
3D tisk je mimořádně vhodný k výrobě matematických objektů, tedy jejich modelů či ilustrací — prostě víte, jak to myslím (i když máte-li matfyz, možná s chutí předstíráte, že nevíte). Cory Doctorow na Boing Boing ukazuje jednak třírozměrné zobecnění trojúhelníka Sierpińského - pěkný krajkový čtyřstěn — jednak šperk složený z Möbiovy pásky a ložiskových kuliček. Nutné pro každou geek girl hodnou toho označení!
Cory Doctorow, Boing Boing: 3D printed Sierpinski tetrahedron
Cory Doctorow, Boing Boing: 3D printed Möbius strips loaded with ball-bearings
Cory Doctorow, Boing Boing: 3D printed Sierpinski tetrahedron
Cory Doctorow, Boing Boing: 3D printed Möbius strips loaded with ball-bearings
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)