O67 | iCollege | KIT FIS VŠE Praha | iinfo

pátek 30. prosince 2011

Nejlepší dlouhé články z webu za rok 2011

Nejlepší články z Longform za rok 2011.

Longform je velmi kvalitní „kurátorský“ projekt (anglicky se tomuto typu médií říká curated content, s českým překladem váhám). Přidanou hodnotou je výběr. V tomto případě je kritériem výběru vedle kvality také délka textu — jde o články, které si budete chtít přečíst někde v klidu, protože na běžné přelétnutí očima u počítače jsou příliš dlouhé. Vhodným nástrojem pro jejich čtení je Instapaper (web, iOS), Readability (web, Kindle, výhledově mobilní platformy), Read It Later (web, Android, iOS, Kindle) a Read Now (Mac), ale lze je sledovat i přes obyčejnou RSS čtečku.

Škorpión možná vidí (tak trochu) celým tělem

Škorpióni fluoreskují pod UV světlem. Nikdo neví, jaký by to mohlo mít vývojový smysl. Jedna z šílenějších domněnek je ta, že celý jejich exoskeleton funguje jako proto-oko.

Boxer, brouk (by Ned Beauman)

Tohle vypadá slibně:
21. století: Nenápadný sběratel nacistických kuriozit Kevin Broom, trpící vzácnou nemocí a nejraději komunikující přes chat, najde mrtvolu soukromého detektiva a dopis od Adolfa Hitlera ze 4. října 1936 adresovaný jakémusi Philipu Erskinovi...
(Ned Beauman: Boxer, brouk. Přeložili David Záleský a Markéta Záleská. Euromedia-Odeon, Praha, 2010, 234 s.)

Jen mě mate to vročení 2010, nepamatuju se, že bych tu knihu někdy někde viděl.

We got him, řekl prezident

Co se dá dělat, tohle asi bude nejslavnější (i když sotva nejlepší) fotka roku. Zde s dobrými vysvětlivkami z výtečného blogu Iconic Photos.

Pohled z ruské střechy

A ne jeden: celá sada fotek, většinou vydařených. Berte to i jako doporučení dobrého obrázkového blogu English Russia - kuriozity z Ruska a bývalého SSSR, úžasné krajiny apod. Nepostradatelné též pro fandy průmyslových zbořenišť, kterým se provozovatelé věnují velmi často — v Rusku není o takové památky nouze. Tarkovskij by si dnes mohl vybrat mezi stovkami lokalit, kde to bude Stalkerovi slušet nejvíc.

Chytrá elektrorozvodná síť v USA v roce 2012

Připočtěte dva roky a předpověď ve většině bodů platí i pro ČR. Stále více uslyšíme určitě o měřičích (smart meters). Mimo jiné proto, že jde o nový form faktor domácího počítače. Intel to ví dobře a bude se nás to snažit v nejbližších letech naučit.

Silvestrovská povídka Aloise Nebela (napsal Jaroslav Rudiš)

Lepšího společníka než Nebela na silvestra nevymyslíte. Poděkování jeho autorovi za tuhle postavu, za lepšího a pořádnějšího Švejka. Přečtěte si tedy Labutí jezero.
Jmenuju se Nebel. Alois Nebel. Slovo der Nebel znamená mlha. Když ho ale přečtete odzadu, dostanete slovo Leben. A das Leben znamená život. Já si to jméno nevybral a ani na tuhle osudovou smyčku, která mi od narození visí kolem krku, jsem nepřišel, to jeden dražní inspektor. Měl ale recht. Myslím, že právě o tom to všechno kolem nás i v nás je. Celý náš život se totiž ukrývá v mlze, ze které na nás občas něco vybafne.

Harfa na dvě oktávy

Harfa pro iPhone a iPad, laděná v G dur. Lze si brnkat podle not. Hat tip TUAW.

Drone-Ethics Briefing (by Patrick Lin)

Obsáhlá, chytrá a zneklidňující úvaha o etice robotické války.
(...) let's look at some current and future scenarios. These go beyond obvious intelligence, surveillance, and reconnaissance (ISR), strike, and sentry applications, as most robots are being used for today. I'll limit these scenarios to a time horizon of about 10-15 years from now. 
Ostatně, etika války... už ani Sun Tzu si s tím zas tak moc hlavu nelámal, takže je to nakonec asi jen akademické čtení.