O67 | iCollege | KIT FIS VŠE Praha | iinfo

čtvrtek 16. února 2012

Další knížka o podnikání a startupech, tentokrát LinkedIn

Dnes vychází knížka The Start-Up of You: Adapt to the Future, Invest in Yourself, and Transform Your Career, pod níž jsou podepsáni spoluzakladatel LinkedIn Reid Hoffman a „sériový podnikatel“ Ben Casnocha. Ještě jsem to pochopitelně nečetl, takže nevím, zda to bude zajímavá věc, nebo standardní podnikatelsko-optimistický blábol. Šance jsou, myslím, tak půl na půl. Ukázku z textu přináší dnes Al-Jazeera.
The best way to strengthen a relationship is to do something for another person. But how? Here's a good example. When Jack Dorsey was co-founding Square - the mobile-payments company - he had loads of investor interest. Digg and Milk founder Kevin Rose had seen a prototype of the Square device and immediately realised the potential. When he asked Jack whether there was room for another person to join the initial funding round, Jack told him it was full. But Kevin still wanted to be helpful. He noticed that Square didn't have a demo on its website showing how the device worked. So he put together a high-definition video and then showed it to Jack. Impressed, Jack turned around and invited Kevin to invest in the Series A round of financing.

To be truly helpful, as Kevin was, you need to have a sense of your friend's values and priorities. What keeps him up at 2 AM? What are his talents? His challenges? Once you understand his needs, think about offering him a small gift. A small gift is something that's easy for you to give, unique to the relationship, and unusually helpful for the other person. Classic small gifts include relevant information, introductions, and advice. A really expensive big gift is actually counterproductive - it can feel like a bribe. When deciding what to give, reflect on your unique experiences and capabilities. What might you have that the other person does not?
Mňo, jak říkají Amíci, to není zrovna raketová věda, že? Ale uvidíme.

Knížka má svou webovou stránku.

Sparta!

Marek Prchal z Médiáře má pravdu, už jsem si taky mnohokrát v metru říkal. že ta kampaň je skvělá. Kdybych uměl dělat reklamu, dělal bych ji právě takhle.


(Hi-res wallpapery ke stažení.) Jiná věc je, že jen na strašně málo věcí, značek, událostí atd. by se dala dělat reklama právě tímto způsobem.

Citáty z TEDu

TED si dal tu práci, vytahal z přednášek pěkné věty a udělal z nich zvláštní stránku.
“What’s it like to be a baby? It’s like being in love in Paris for the first time after you’ve had three double espressos.” — Alison Gopnik

“[My father] had made a simple calculation: In one hour he could make 30 forged documents. If he slept one hour, 30 people would die.” — Sarah Kaminsky

“People don’t buy what you do; people buy why you do it.” — Simon Sinek

“If Americans want to live the American dream, they should go to Denmark.” — Richard Wilkinson

“If you want to live a life free of regret, there is an option open to you. It’s called a lobotomy.” — Kathryn Schulz

“Let’s never forget that whatever brilliant ideas you have or hear, that the opposite may also be true.” — Derek Sivers

A 1287 dalších.

Via Tyinternety.

Adrenalinové sporty zašlých časůAsi nejlepší je vodní lyžování za vzducholodí v roce 1932.

Via Open Culture.