O67 | iCollege | KIT FIS VŠE Praha | iinfo

úterý 2. října 2012

Pěkný outliner/task manager pro iOS


Jestli jste jako já a obsedantně píšete seznamy, pak se vám tahle appka bude líbit. Ještě lepší alternativou je TaskPaper, ale taky o hodně dražší.
Workflowy is an elegant, effective to-do manager that has tons of features, but its beauty is the fact that it focused on entering and completing to-dos, not fiddling with settings and features to make it work. Workflowy for iPhone follows the webapp's lead too: adding, tagging, and organizing your to-dos into lists, projects, and even nested lists is quick and easy, and you can filter quickly by tag or zoom in on specific lists so you stay on task. Plus, any changes you make are automatically syned to your account, so you'll see them on your desktop or another device.
Alan Henry, Lifehacker: Workflowy for iPhone Makes Your To-Do Lists Portable

Workflowy v App Store

Pružné displeje přicházejí

Už je to tady. Zajímavé, že nikoli v podobě high-endového značkového výrobku, ale jako čínsko/ruský no name. Jen cena je bohužel prémiová. Ale to se všechno časem asi změní.

Petr Krčmář, Root: Wexler Flex One: první ohebná čtečka e-knih

Slovník pro korporátní bojovníky

W-Cubed: The unrealistic claim that your company can deliver whatever, wherever, whenever it's needed.

Hand-grenade close: Roughly on-target, but with room for error. "Just get those numbers hand-grenade close and the client won't know the difference."

Management porn: A long slide presentation of useless facts and figures, created to distract managers and give them something to salivate over.
A takových vysvětlení tam jsou stovky. Výborné čtení, užitečné i zábavné.

The Ridiculous Business Jargon Dictionary