O67 | iCollege | KIT FIS VŠE Praha | iinfo

neděle 5. února 2012

Lana Del Rey: Born to Die

Hodně brutální recenze Pitchforku na hvězdičku na vzestupu a její první album:
You'd be hard pressed to find any song on which Del Rey reveals an interiority or figures herself as anything more complex than an ice-cream-cone-licking object of male desire (a line in "Blue Jeans", "I will love you till the end of time/ I would wait a million years," sums up about 65% of the album's lyrical content).
(...)
For all of its coos about love and devotion, it's the album equivalent of a faked orgasm-- a collection of torch songs with no fire.
Může být, jenže kdy kdo dělal pop, který by se nedal s nosem intelektuálsky nahoru označit za předstíraný orgasmus? Možná mají Vidle jen potíž s vnímáním žánru. Mně se album Born to Die dle ukázek na iTunes docela líbí — když přijmete jeho stylizaci do jakýchsi alternativních padesátých let, možná do těch, v nichž přebývá David Lynch. V kontextu nějakého jeho filmu by se tyhle celkem nevinné písničky jistě daly označit za temnou postmodernu. Už jen ten zpěvaččin pseudonym přece jasně napovídá, odkud vítr fouká. Kilo divadelních šminek, s důrazem na to „divadelních“.


Vše o Facebooku

Slate má pěkný výběr starších i nových obsáhlých článků o Facebooku a Zuckerbergovi.

Co vážně asi nevíte o Bělorusku

Pravda a lži o Bělorusku aneb Kdo by to byl řekl?
Most of local policemen don’t take bribes. If you were driving while drunk or struck a person you will be definitely deprived of your driving license. In case of a minor traffic enforcement an officer will talk to you pointing at your mistakes and let you go if you are repentant. If you are really guilty, confess and get a minimal penalty. It has been proven that the more you argue the greater fine you will have to pay in the end. Don’t even try to intimidate the policeman with your connections.
Tomuhle nerozumím, vy jo? Zhruba to působí dojmem, že Lukašenko nějak symbolicky naznačil seppuku.
The Belorussian President was the one chosen by people who compare him with a hero of folk legends who tries to withstand special operations soldiers with an ancient sword. The useless but noble actions make citizens respect their leader.
A tohle je pěkný příspěvek k aktuálnímu tématu autorských práv a spravedlivých odměn pro autora:
It is not easy to find a WC in Belarus. The most famous one shown in the picture was built 100 years ago by an architect who designed a similar house for a prince and whose services weren’t compensated. The architect constructed an exact copy of the house in miniature and offered people to use it as a WC.