O67 | iCollege | KIT FIS VŠE Praha | iinfo

úterý 24. července 2012

Petr Kočí s Pavlem Šafrem o Romech, Blesku a vůbec

Až budete dávat dohromady krátký seznam opravdu dobrých českých novinářů, na tohoto nezapomeňte. (Myslím toho, který se ptal, ne toho, který odpovídal.)
Mluvili jsme přeci ale o něčem jiném. O tom, jak psal Blesk o případu Břeclav.

Ježišmarja! Když se vezmou nešťastní, méně civilizovaní lidé odněkud z Rumunska nebo odjinud z východu a navezou se do krajiny zpustošené odsunem Němců… A o tom se tady nemluví! Když se tam ti nešťastní Romové dovezou, jak asi můžou žít dohromady s majoritním obyvatelstvem? Samozřejmě žijí způsobem, který majoritní obyvatelstvo v mnoha směrech ohrožuje.

Dobře, ale náš rozhovor je o tom, co a jak píše Blesk, ne o tom, co se stalo v Sudetech.

Blesk měl jeden otvírák (hlavní článek – pozn. red.) a kolem toho uspořádá padesát hloupých šašků v Praze intelektuální konferenci na téma Blesk.

Nešlo jen o jednu titulní stranu, o kauze Břeclav psal Blesk i na dalších stránkách: „Strach v Česku! Kvůli útokům romských výrostků na děti!“ (také 28. 4., strany 2 a 3), „Břeclav pochodovala za zbitého Petra“ (23. 4., strana 5), „Terorizují nás smečky cikánů!“ (18. 4., strana 8)...

Jděte s tím do háje, mě to nezajímá. Mě zajímají hlubinné problémy společnosti. Mě zajímá to, co je skutečně hluboké, co je vážné. Až když si člověk uvědomí všechny souvislosti a příčiny toho, jak došlo k tomuto průšvihu, teprve potom si člověk uvědomí, jak majoritní obyvatelstvo přítomností těch nešťastných lidí, kteří sem byli navezeni, trpí. A jak trpí samotní tito lidé, které sem navezl zvrácený komunistický režim. Co všechno toto utrpení plodí. Znamená to uvědomit si, na jakém civilizačním stupni která z těchto entit je. Zda spolu můžou dohromady žít. A nemůžou spolu žít! Protože to plodí absolutní průšvihy. A jenom proto, že tady existuje ideologie politické korektnosti, jejímž prostřednictvím mě právě teď buzerujete...

Nebuzeruju vás. Jsem novinář, děláme rozhovor, proto se ptám.

Médiář - Šéf Blesku Pavel Šafr: Bartošová se lidem omrzela, dnes je větší celebritou David Rath

Mol krtků

Randall Munroe ve výtečné formě:
Instead, let’s gather the moles in interplanetary space. Gravitational attraction would pull them into a sphere. Meat doesn’t compress very well, so it would only undergo a little bit of gravitational contraction, and we’d end up with a mole planet a bit larger than the moon.
Český čtenář si za domácí úkol může modifikovat výpočet a úvahu pro mol molů (pár věcí bude jinak).

Randall Munroe: A Mole of Moles

čtvrtek 19. července 2012

Vykácej prales, ať má EU biopaliva

Teoreticky by měla být biopaliva z ekologického hlediska přínosem. Oxid uhličitý vyprodukovaný jejich spalováním by měl být tím samým skleníkovým plynem, který předtím rostliny (např. palmy olejné) odčerpaly při fotosyntéze z ovzduší. Jenže palmy je potřeba někde pěstovat a lukrativních prostor pro nové plantáže bylo pomálu. A tak přišly ke slovu motorové pily a zápalky. Nejprve se vykácí prales, následně se z pokácených stromů vybere a prodá nejcennější dřevo a nakonec se většina pokácených dřevin jednoduše spálí. Do ovzduší se v rámci boje proti globálnímu oteplení valí obrovské objemy oxidu uhličitého – toho samého oxidu uhličitého, který byl prohlášen za úhlavního nepřítele lidstva. Často se kácí na rašelinných půdách, které po vykácení porostu degradují a uvolňují do ovzduší další oxid uhličitý. Plantáže, které na zdevastovaných plochách vyrostou, vstřebají oxid uhličitý uvolněný při zakládání plantáže nejdříve za 220 let.
Jaroslav Petr: Palmový olej - zelená devastace přírody

Simon Urban: Plán N

„(…) Lidstvo by mělo konečně uklidit všechny své utopie do knihoven."

„Někteří je tam uklízejí,“ podotkl Wegener tiše, „ale jejich děti je zase vytahují ven.“

Simon Urban: Plán N (a moje recenze na Goodreads)

středa 18. července 2012

iHNed dělá datovou žurnalistiku zatím málo, ale dobře

Datová žurnalistika u nás začíná být častější - a to je dobře.
Následující zjednodušená tabulka obsahuje ve 289 řádcích všechny ČEZem přiznané dodavatele zmíněných 96 zakázek. Kliknutím na název kterékoli zakázky se dostanete na její podrobný popis na serveru Všechnyzakázky.cz. Z něj potom i na oficiální, byť daleko méně přehledný Věstník veřejných zakázek.

Kliknutím na název libovolného dodavatele otevřete jeho záznam v obchodním rejstříku nebo v rejstříku živnostenského podnikání. Adresa potom odkazuje na mapu. Pomocí funkce Streetview se můžete přesvědčit, zda při pohledu zvenčí odpovídá velikost sídla každé firmy významu té které zakázky.
Datablog iHNed: Oranžové zakázky snů - podívejte se, komu a na co poslal ČEZ 5,54 miliardy

Startupová scéna a stát: je třeba vzít se navzájem na vědomí

Pavel Doležal (podnikatel, investor, zakladatel Ataxa) dnes publikoval text sdělující samozřejmost, která nicméně v českém technologicko-podnikatelském prostředí působí radikálně: je třeba brát v úvahu stát, rozumět mu, komunikovat s ním. Lobovat.
Budu asi hodně nepopulární, ale do jisté míry si za to můžeme sami. Státní správa či samospráva v podstatě umí fungovat pouze reaktivním přístupem. Umí reagovat jen na velké a soustavné tlaky. Naprosto krásně to bylo vidět u ACTA či u neschopnosti filmového průmyslu lobovat jako celek.
Nicméně MY, hrdí startupisté Silicon Valley střihu, jsme tak dlouho stáli mimo jakoukoli komunikaci s politiky a správou, byli a jsme povýšeni nad ty prosťáčky, co chodí každý den leštit kliky, že jsme teď zcela ohromeni a nepřipraveni, když od nich přišla nějaká iniciativa, a nevíme, co si o ní myslet.
Článek je reakcí na seed fond, který spravuje MPO a očividně si s ním neví zatím rady. Jde o 600 mega, určitě by se daly využít účelně a zatím je dost pravděpodobné, že se to nestane. Doležal má pravdu: přesně v tuto chvíli by se měla startupová scéna - tedy, její dospělí členové, jako je právě Pavel Doležal sám - ozvat, nabídnout spolupráci, nastudovat pravidla hry, něco vymyslet.

Mimochodem: ještě dřív než se státem by mohl „internetový průmysl“ (to je název, kterému na MPO budou rozumět) začít komunikovat se svým starším bratříčkem, tj. průmyslem informačních a telekomunikačních technologií. Ten má svou lobbistickou organizaci jménem ICT Unie. Hranice je už prolomena, od 1. 7. je členem této organizace Seznam.cz. Neříkám, že mají všechny internetové firmy udělat totéž, ale společných zájmů je spousta, stálo by za trochu práce prozkoumat je.

Pavel Doležal (na TyInternety): Proč si český stát a startupy nerozumí

O spropitném

Čeští foodies se zlobí na autora tohoto názoru:
Czechs don’t tip! Well, they do, but in a different way. The practice here (note: please, bear in mind that we’re talking about pubs) is to round up the tab, usually to the nearest 10. For example, if you’ve had lunch or beers for 123CZK, pay 130 and everyone’s happy."
Myslím, že kritici přehlédli ono „we’re talking about pubs“, zatímco autor, podepisující se Pivní filozof, to zase poněkud přepískl s „everyone's happy“. Praxi toho, jak se platí ve „čtyřkách“ (zajímavé, pořád jim tak říkáme), ale popsal celkem přesně. (Pokud tam nezabloudí nějaký foodie.) Nicméně, typická útrata za těch pár piv bývá taková, že mezi zaokrouhlením na desítky nahoru a politicky korektními deseti procenty není zas takový rozdíl, pokud tedy neplatíte zrovna 89 korun. — Je jasné, že pracovníci v pohostinství nepatří mezi everyone who's happy, když někdo na webu ve světovém jazyce halasně nabádá, že v Česku stačí dát bůra.

Pivní filosof, The Prague Post: A tipping rant
Pivní filosof, The Prague Post: Pivní Manners

pátek 13. července 2012

iHNed sloupek 13/7

Můj týdenní sloupek pro iHNed. Témata: Microsoft/aQuantive, Amazing Alex, cenzura internetu v Rusku, česká aukce na volné kmitočty a nezbytný registr vozidel.

Týden Petra Koubského: Některé zprávy zastarají, jiné vyvolají zbytečné haló

Alan Hollinghurst: Linie krásy

Chodník už místy uschl, ale nebe vypadalo hrozivě a hnaly se po něm mraky. Vysoké bílé fasády tlumeně zářily. Napadlo ho, že test bude pozitivní. (...) Zkoušel si tu hrůzu rozumově vymluvit, ale její vábení bylo příliš originální a silné. Skrývala se v jeho nitru, ale i okolní svět, zaparkovaná auta, projíždějící taxík, kostekní věž za stromy byly jiné, jakoby obnažené. Nick si připadal jako v rauši, jen bez onoho vědomí, že je to jen hra. Motorkář odnaproti vydusal ze dveří a začal se věnovat svému stroji. Nick se na něj zadíval a pak pohled odvrátil v žalu, který se ho zmocnil, zaléval ho a vyděloval. Ten člověk pro něj nemohl udělat vůbec nic. Ani nikdo z jeho přátel ho nezachrání. Přišel čas a oni se tu zprávu dověděli tam, kde zrovna byli, v určitém okamžiku svého denního rozvrhu, který pokračoval i pak.
Moje recenze na Goodreads: Linie krásy

Rychlé šípy 2012

Jakub Havelka aka Koisny kreslí a píše moc pěknou parodii na Rychlé šípy. Zatím se dokonce i docela drží původního sledu příběhů. Hlášky jako „Navigon zklamal! Měl tu být průchod!“ nebo „Pojďme naše nové přátelství oznámit na Facebook!“ jsou parádní.

„...mají všeobecný přehled zouváku na fusekle“

Štefan Švec dosti brutálně recenzuje Sedláčkovu Ekonomii dobra a zla:
Je-li Tomáš Sedláček hvězdou mezi ekonomy, členem NERVu a hlavním makroekonomickým stratégem ČSOB, musí se intelektuální úroveň ostatních ekonomů pohybovat někde mezi Ivetou Bartošovou a planktonem.
Štefan Švec, Britské listy: Jsou ekonomové podlidi?

čtvrtek 12. července 2012

Udělátko na sluchátka

Tohle chci.


Quirky.com: Props

Trasy tramvajových linek jsou součástí městské krajiny

Výborný postřeh Petra Holuba:
Tramvajové trasy zpřehledňují město. Každý prostě ví, že když se chce dostat na Žižkov, tak nastoupí na devítku, na Bílou Horu se dostane dvaadvacítkou. V některých případech jezdí tramvaje stejnou trasou už sto let. Z pohledu jednoho lidského života je trasa dvaadvacítky okolo Pražského hradu stejně starobylá jako Hrad sám.
A proč se o tom zmiňuje?
Jedenáctka jezdila do Strašnic na Černokosteleckou od dob, které už málokdo pamatuje. Teď ji radní ukončí u Olšanských hřbitovů. Dvanáctka jezdila z Malé Strany vždycky po nábřeží, teď se pro ni vymyslela oklika přes Letnou. Kulturně nevzdělaní inženýři, kteří zřejmě ani nejsou z Prahy, prostě nakreslili jinou trasu a dost možná to na jejich výkresech vypadá dobře. Dalo by se pokračovat. Do Kobylis už nepojede čtrnáctka ani čtyřiadvacítka, s trojkou už se nepotkáte ve Vysočanech ani se šestkou ve Vršovicích.

Pro obyvatele jiných měst je tento tragický výčet jistě málo pochopitelný, měl by ovšem být aspoň vzdáleným varováním. Nakonec nevzdělaní radní nejsou pražskou výsadou. (...)

Petr Holub, Český rozhlas: Praha omezuje tramvajovou dopravu

Pluto má pět satelitů, neměl by se mu za to vrátit statut planety?

Přiznám - já nevěděl, že má Pluto vůbec nějaký měsíc...


Wired Science: Hubble Discovers New Moon Around Pluto

Seznam vylepšil turistické mapy

Nové podklady, měřítko až 1:5000 (!) a k plánovači cyklistických tras přibyly i pěší. V mobilní aplikaci (iPhone) už je ta nová mapa, plánování pěších túr zatím ne.


E-kniha Tomáše Cikrta o lécích zdarma

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) začíná využívat nový komunikační kanál čteček elektronických knih pro osvětu problematiky léků. Chce tak zaujmout mladé lidi, kteří na těchto technologiích vyrostli, denně je využívají a zpřístupnit jim tímto způsobem informace z oblasti léků a léčivých přípravků. Prvním počinem je vydání nové knihy Tomáše Cikrta s názvem Příběhy léků. Publikace je zdarma ke stažení ve verzi mimo jiné pro čtečky elektronických knih Amazon Kindle a ve formě dynamického PDF.
Tomáš Cikrt je kontroverzní, ale chytrý chlap a jeho knížka na první prolistování vypadá objektivně, čtivě a užitečně - základní poučení o tom, jak to ve farmacii chodí.

Státní ústav pro kontrolu léčiv: Státní správa vstupuje do čteček elektronických knih

Pěkný psychologický útok: chamtivost a zvědavost

Jednoduché, vynalézavé.
Prí­pad me­dzi­ná­rod­nej che­mic­kej spo­loč­nos­ti DSM upo­zor­nil na no­vý trik ky­berkri­mi­nál­ni­kov. Tí nas­tra­žia v blíz­kos­ti vcho­du fir­my ako­by stra­te­nú USB flash disk (in­fi­ko­va­ný mal­vé­rom), kto­rý má slú­žiť ako vstup­ná brá­na k dá­tam vy­hliad­nu­tej spo­loč­nos­ti.

Albert Ryba, IT News.sk: Nový trik kyberútočníkov: „Strácanie“ USB flash diskov

Markovovy řetězce a (boží) důkaz existence Boží

Dobré jednoduché vysvětlení, co to je Markovův řetězec
a random process whose future depends probabilistically on the present, but not on the past
plus půvabný příběh o tom, jak a proč je A. A. Markov rozpracoval opravdu do hloubky.

Steve Landsburg: Chain Reaction

středa 11. července 2012

Rusko zavádí cenzuru internetu formou blacklistu

A to v dost tvrdé podobě. Zákon schválila Státní duma před několika minutami, jmenuje se velmi pěkně („O ochraně dětí před informacemi poškozujícími jejich zdraví a vývoj“) a zavádí blacklist, přes nějž se závadné stránky budou blokovat technicky, tedy nikoli tím způsobem, že by si stát došlápl na webhostingové firmy či na ISP. Přesně v čínském stylu. Budou mít i stejné americké dodavatele celostátního firewallu?

Bez soudního rozhodnutí lze na blacklist zařadit stránky obsahující dětskou pornografii, propagaci drog a návody, jak spáchat sebevraždu. O všem ostatním musí napřed rozhodnout soud. Ne že by to byla velká útěcha.

Yandex reagoval pohotově:


Autor xkcd má nový blog - o fyzice

Randall Munroe, autor (dle mého názoru) nejlepšího webového komiksu xkcd, si založil nový blog What If?, kde se zabývá fyzikálními, statistickými apod. problémy ve formě odpovědí na dotazy čtenářů — čím šílenější, tím lepší. Pochopitelně to dělá po svém, vtipně, přesně a s obrázky. Velmi doporučuji!
What would happen if you tried to hit a baseball pitched at 90% the speed of light? 
The answer turns out to be “a lot of things”, and they all happen very quickly, and it doesn’t end well for the batter (or the pitcher). (...) 
The ball is going so fast that everything else is practically stationary. Even the molecules in the air are stationary. Air molecules vibrate back and forth at a few hundred miles per hour, but the ball is moving through them at 600 million miles per hour. This means that as far as the ball is concerned, they’re just hanging there, frozen. 
The ideas of aerodynamics don’t apply here. Normally, air would flow around anything moving through it. But the air molecules in front of this ball don’t have time to be jostled out of the way. The ball smacks into them hard that the atoms in the air molecules actually fuse with the atoms in the ball’s surface. Each collision releases a burst of gamma rays and scattered.particles. (...)

Tuenti, soc síť značky Telefónica, je tady

Smělý - nebo praštěný? - pokus společnosti Telefónica udělat si vlastní Facebook. Ve španělsky mluvících zemích to má prý 13 milionů uživatelů, ode dneška se můžete přihlásit i v češtině. „Fotky a aktualizace stavu od lidí, na kterých Vám záleží. Je to sociální síť, jak má být: skuteční přátelé sdílejí skutečný život.“ Z Brumlovky zatím není slyšet žádný marketingový ryk. Buď nemají pokyny, nebo uvažují střízlivě a tuší, jak to dopadne.


Tuenti

Patnáct set let hudby ve třech minutách

Dobrý fór, docela instruktivní... a mimochodem zdaleka nejposlouchatelnější verze Armstrongova cajdáku What a Wonderful World, jakou jsem kdy potkal.

Boing Boing: An Abridged History of Western Music in 16 Genres (cdza music video)

Proč vypnou iGoogle?

Strategie Google při zavádění nových služeb je někdy dost chaotická, ale není to nic proti logice, kterou se řídí, když služby ruší:
iGoogle jsme spustili v roce 2005 – v době, kdy si nikdo nedokázal plně představit, jakými způsoby budou moderní webové a mobilní služby nabízet lidem osobní, na míru přizpůsobené informace v reálném čase. Dnes pracujeme s aplikacemi na platformách jako Chrome nebo Android a potřeba služby typu iGoogle se časem vytratila. Proto jsme se rozhodli provoz iGoogle postupně ukončit.
Jsem sám, komu se iGoogle líbí a používá ho jako startovací stránku v browseru? Žádné neštěstí to není, alternativ je už teď dost a jistě jich vznikne ještě víc.

Napřed jsem myslel, že se Google řídí úvahou „vypneme to, co nám generuje jen marginální traffic pro vyhledávač“. Spíš to ale bude „vypneme služby, kde nám o sobě uživatelé sdělují jen málo užitečných dat“.


úterý 10. července 2012

Podací lístek jako webová aplikace

Výborný nápad - webová aplikace pro vyplňování poštovních podacích lístků, což je nesmírně otravná ruční práce, když jich máte víc. Potlesk pro Blueberry.cz Apps s.r.o.

Podací lístek

Vazby mezi články ve Wikipedii - iPad, iPhone

Pěkný způsob vizualizace Wikipedie. Appka je sice trochu drahá, ale podporujete tím Wikimedia Foundation (byť není jasné, jaké procento tržeb jí vývojáři dají).

Wikiweb

Úzké cesty z Afghánistánu

Pěkný popis jednoho dílčího (ale očividně pořádně velkého) problému stahování amerických ozbrojených sil z Afghánistánu. Kudy vlastně? Kolik to bude stát? Vyplatí se odtamtud vozit materiál domů? Server On War | On Peace stojí za sledování, některé materiály jsou výborné.

František Šulc: Logistická a geopolitická dilemata stahování z A’stánu

TED Books jako iOS aplikace

Cool.

App Store - TED Books

neděle 1. července 2012

Zrušit penalty?

Jsou věci, jejichž pravidla by se měnit neměla. Tenhle fotbalový návrh mi připadá jako šachy ve třech nebo tak něco:
My preference is to adapt the golden goal, but after every five minutes of extra time a player from each team would have to be withdrawn. The chances of a goal would increase dramatically so both teams would know that they needed to try to score, and the more skilful team would have the advantage.
Al Jazeera: An alternative to penalties?